Un izsēdināt. Bet, ja cilvēks pretojas, tad saukt policiju.
Kāpēc Latvijā ir straujākais Covid-19 saslimstības pieaugums Eiropā?
Tāpēc, ka mums ir zemākā inficēšanās. Tādēļ, ka mēs sākām no zemākās bāzes. Pavasarī bija slēgtas robežas, bija ciet skolas, viss [notika] attālināti, faktiski bija paralizēta dzīve. Toreiz martā vīruss tika ievests no ārpuses un tā izplatība tika sekmīgi piebremzēta ar tiem būtiskajiem ierobežojumiem un visu veidu kustības apstāšanos. Taču vasarā, kas [aizvadīta] gandrīz normālos apstākļos, cilvēki ir bijuši aktīvāki un šī vīrusa izplatība ir atjaunojusies. Ne vien Latvijā, bet arī visā pasaulē.
Kāda šobrīd ir iespējamība, ka atkal tiks ieviesta ārkārtējā situācija?
Lai arī Latvijā nav bijis visstriktākais ierobežojumu apjoms Eiropā, valdības un arī Veselības ministrijas (VM) kopējā izpratne ir tāda, ka lokdauns (no angļu val. lockdown - karantīna, red.), nebūtu vairs piemērojams. Kādēļ? Pirmkārt, mēs zinām daudz vairāk par vīrusu. Nesalīdzināmi vairāk par tā izplatību, efektīviem ierobežošanas veidiem un arī par Covid-19 slimības ārstēšanu, nekā tas, ko mēs zinājām martā, kad faktiski bija jācīnās ar neredzamo pretinieku. Līdz ar to šīs ierobežošanas rīcības var būt krietni niansētākas un lokālākas.
Šobrīd viens valsts regulējums vai viena ārkārtas situācija nav nepieciešama, jo ir iespējams niansēti un lokāli piemērot individualizētus ierobežojumus.
Vai tas būtu vienas skolas vai vienas pašvaldības ietvaros. Šādā veidā mēs ceram, ka to situāciju varētu kontrolēt. Mēs esam redzējuši, ko šādi drastiski ierobežojumi nozīmē arī ārstniecības iestādēm, precīzāk – pacientiem, kad [medicīnas] pakalpojumu pieejamība bija būtiski ietekmēta. Skaidrs, ka to vairs nedrīkst pieļaut. Slimnīcas ir jau krietni zinošākas un gatavākas strādāt ar Covid-19 pacientiem un veikt visus preventīvos darbus. Tāpēc es domāju, ka šāda ārkārtējā situācija ir ļoti maz iespējama šobrīd.