Iesūti ziņu!

"Kima smagākais apkaunojums." Dāņi iefiltrējas Ziemeļkorejas slepenajā ieroču biznesā (5)

Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix, Ekrānšāviņi no video

Slimības dēļ bez darba palicis dāņu pavārs vairāku gadu garumā kliedēja garlaicību, iefiltrējoties ar sankcijām apliktās kodolvalsts Ziemeļkorejas ieroču tirgotāju aprindās. To viņš dokumentējis filmā, ko bijušais ANO Ziemeļkorejas eksperts raksturo kā "ļoti ticamu".

Raidorganizācijas BBC un skandināvu raidorganizāciju kopražojums "The Mole" stāsta par dāņa Ulriha Larsena trīs gadus ilgušo slepeno operāciju, kuras mērķis bija atklāt, kā Ziemeļkoreja pārkāpj tai noteiktās starptautiskās sankcijas. Ar kinorežisora Madsa Brīgera palīdzību viņš iefiltrējās Korejas Draudzības asociācijā - Ziemeļkorejas režīmam draudzīgā organizācijā, kas bāzēta Spānijā. Tās dibinātājs un vadītājs ir ekstravagantais spāņu aristokrāts Alehandro Kao de Benoss, kurš pazīstams kā "Ziemeļkorejas vārtu sargs" un vairākkārt filmā redzams Ziemeļkorejas militārajā formastērpā.

"Es esmu kinorežisors, kuram patīk sensācijas," filmā atzīst Brīgers, kurš pie filmas strādājis kopumā desmit gadus.

Hjū Grifits, kurš laikā no 2014. līdz 2019. gadam bija ANO Ziemeļkorejas ekspertu paneļa koordinators, filmā atspoguļotos notikumus raksturo kā "ļoti ticamus".

"Priekšsēdētājam Kimam Čenunam tas ir smagākais apkaunojums, kāds  pieredzēts," saka Grifits. "Kaut arī filma izskatās amatieriska, tas nenozīmē, ka nodoms tirgoties un gūt ienākumus ārvalstu valūtās nav īsts. Daudzi šīs filmas elementi atbilst tam, ko mēs jau zinām."

Ziemeļkorejai tās kodolambīciju dēļ kopš 2006.gada uzliktas ANO sankcijas, un ANO Ziemeļkorejas ekspertu panelis jau desmit gadus regulāri publicē ziņojumus par valsts kodolprogrammu un izmēģinājumiem.

Larsens kinolentē filmē, kā Franču ārzemnieku leģionā savulaik dienējušais Džims Latrašs-Kvortrups jeb "misters Džeimss", kuru filmas veidotāji nolīguši tēlot ieroču tirgotāju, paraksta līgumu ar Ziemeļkorejas ieroču rūpnīcas pārstāvi. Parakstīšana notiek kādā Phenjanas piepilsētas restorānā Ziemeļkorejas valdības amatpersonu klātbūtnē.

Dokumentu parakstījis Kims Rjondžols, kompānijas "Narae Trading Organisation" prezidents. Jaunākajā ANO Ziemeļkorejas ekspertu paneļa ziņojumā, kas datēts ar 2020.gada 28.augustu, uzņēmums "Korea Narae Trading Corporation" raksturots kā tāds, kas "iesaistīts aktivitātēs, kas saistītas ar izvairīšanos no sankcijām, ar mērķi gūt ienākumus, ar kuriem atbalstīt Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas aizliegtās darbības".

Grifits norāda uz to, ka ziemeļkorejieši bija gatavi slēgt darījumu ar privātpersonu, par kuru tie neko nezināja. "Tas parāda, ka ANO sankcijas darbojas. Acīm redzami, ka ziemeļkorejieši izmisīgi cenšas pārdot savus ieročus," viņš sacīja.

2017.gadā tikšanās laikā Ugandas galvaspilsētā Kampalā ziemeļkorejiešu ieroču tirgotājs jautā Latrašam-Kvortrupam, vai viņš varētu Ziemeļkorejā ražotos ieročus nogādāt uz Sīriju. Jautājums parāda, ka Ziemeļkorejai kļūst arvien grūtāk to izdarīt pašai, norāda Grifits.

Latrašs-Kvortrups Ugandā ar Ziemeļkorejas amatpersonām apspriež salas iegādi Viktorijas ezerā. Ugandas amatpersonām tiek apgalvots, ka tur tiks celts luksusa klases kūrorts, kamēr Latrašs-Kvortrups kopā ar ziemeļkorejiešiem slepus plāno tur izveidot pazemes ieroču un narkotiku rūpnīcu.

Plāns varētu šķist fantastisks, taču Ziemeļkoreja ko līdzīgu jau ir īstenojusi.

Ziemeļkorejas režīms pamestās vara raktuvēs Namībijā izbūvēja slepenu munīcijas rūpnīcu. Oficiālā versija bija tāda, ka ziemeļkorejieši Namībijā nodarbojas ar statuju un pieminekļu būvniecību.

ANO laikā no 2015. līdz 2018.gadam izmeklēja Ziemeļkorejas uzņēmuma "Korea Mining Development Trading Corporation" (KOMID) darbības. Iespējams, tas izskaidro, kāpēc filmā redzamie ziemeļkorejieši sākotnēji apdomā iespēju būvniecības projektu atkal veikt Namībijā, bet pēc tam pārdomā par labu Ugandai.

"Ziemeļkorejas projekti Namībijā tika apturēti," skaidro Grifits. "2018.gadā Uganda bija viena no nedaudzajām Āfrikas valstīm, kur ziemeļkorejiešu ieroču tirgotāji joprojām varēja brīvi ieceļot."

Filmā arī parādīts, ka ANO sankciju apiešanā šķietami iesaistīti arī akreditētie Ziemeļkorejas diplomāti ārvalstīs. Filmā parādīts, kā Larsens ierodas Ziemeļkorejas vēstniecībā Stokholmā un no diplomāta saņem aploksni, kurā aprakstīti Ugandas projekta plāni. 

Larsens to nofilmēja ar slēpto kameru. Kad dānis dodas prom, diplomāts viņu brīdina, ka jābūt neuzkrītošam. "Ja kaut kas atgadās, vēstniecība par to neko nezina, skaidrs?" saka diplomāts.

Grifits uzskata, ka filmā redzamais sakrīt ar ekspertu novērotajām tendencēm. "Lielajā vairumā ANO paneļa izmeklēšanu tika secināts, ka Ziemeļkorejas diplomātiskās ēkas vai Ziemeļkorejas pasu īpašnieki bija iesaistīti [sankciju] pārkāpumos vai to mēģinājumos," viņš stāsta. 

Neviens no filmā apspriestajiem projektiem netika īstenots. Kad ziemeļkorejiešu partneri sāk pieprasīt naudu, "Džeimsa kungs" pazūd.

Filmas veidotāji norāda, ka esot savāktos pierādījumus iesnieguši Ziemeļkorejas vēstniecībā Stokholmā, taču neesot saņēmuši atbildi.

Savukārt spānis Kao de Benoss apgalvo, ka esot "tēlojis" un ka filma esot "maldinoša, inscenēta un manipulējoša".

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu