Bijušajā PSRS republikā Kirgizstānā jau otro nedēļu norisinās saspīlējums, kura rezultātā ir ticis izsludināts arī ārkārtas stāvoklis. Lai noskaidrotu, kas būtu jāzina par tur esošo situāciju, portāls TVNET sarunājās ar politoloģi Lauru Jesaulkovu.
Kas ir noticis?
4. oktobrī Kirgizstānā norisinājās parlamenta vēlēšanas, kurās uzvaru izcīnija līdz šim pie varas esošās, līdzšinējam prezidentam Sooronbajam Džeenbekovam tuvās politiskās partijas. Vēlēšanu iznākumu iznākumu apstrīdēja politiskās opozīcijas spēki, kuri uzsvēra, ka līdzšinējās varas partijas ir pirkušas balsis un mākslīgi radījušas tādus apstākļus, lai mazās partijas nevarētu sacensties ar lielajām. Galvenais no šiem apstākļiem bija augstās balotēšanās izmaksas, kuras atļauties varēja tikai oligarhiem pietuvinātie politiskie spēki.
Lai paustu savu neapmierinātību ar valstī notiekošo, galvaspilsētas Biškekas ielās izgāja aptuveni 4000 cilvēku. Līdzīgi protesti notika arī citās Kirgizstānas pilsētās. Neskatoties uz to, ka valsts vara pret nemierniekiem lietoja asaru gāzi un trokšņa granātas, protestētāji pēcvēlēšanu dienās ieņēma parlamenta ēku un prezidenta administrāciju, kā arī atbrīvoja Valsts nacionālās drošības komitejas ēkā turēto eksprezidentu Almazbeku Atambajevu (viņš gan 10. oktobrī tika atgriezts ieslodzījuma vietā).
Lai nepieļautu situācijas saasināšanos valstī, 6. oktobrī Kirgizstānas Centrālā vēlēšanu komisija piekrita anulēt vēlēšanu rezultātus. Vienlaicīgi atkāpties piekrita arī esošais premjerministrs Kubatbeks Boronovs un parlamenta spīkers Dastans Jumabekovs. Pēc šā notikuma esošais parlamenta sasaukums piekrita premjerministra amatam nominēt opozīcijas politiķi Sadiru Džaparovu, kurš neilgi pirms tam tika atbrīvots no ieslodzījuma. Par spīti dažādiem sarežģījumiem, 11. oktobrī parlaments nobalsoja par viņa iecelšanu amatā. Tiesa gan, 13. oktobrī prezidents Džeenbekovs lēmumu par Džaparova apstiprināšanu nodeva atpakaļ parlamentam, apšaubot deputātu pieņemtā lēmuma leģitimitāti.