Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības galvenā ārste Sigita Drubiņa skaidro: “Izolatori mums ir septiņi, un, ja pacients atnāk no rīta pulksten astoņos, viņam paņem testu, līdz četriem tests ir pie mums, tad viņu ved - tās ir apmēram trīs stundas ceļā, tas nonāk laboratorijā apmēram - septiņi astoņi vakarā.
Šo visu laiku pacients uzturas izolatorā. Ja ir liels pacientu pieplūdums, tas ir par ilgu. Izolatora apritei būtu jābūt ātrākai.”
Lai saīsinātu rezultāta gaidīšanu, var veikt arī ātros molekulāros testus – tiem analīzei vajadzīgais laiks laboratorijās ir 45 minūtes. Taču tik un tā jāpieskaita ceļš, turklāt šo testu skaits ir ļoti ierobežots – tikai 70 visai Latvijai dienā. Tos varētu veikt arī reģionu slimnīcās, piemēram, Liepājā no 1.oktobra to jau dara, taču tam vajadzīgi speciāli analizatori un valsts lēmums piešķirt kvotas.
Piemēram, Liepājā kvota ir seši testi diennaktī. Citām slimnīcām iespēja ir tikai sūtīt uz Rīgu. Tā priekš Daugavpils Reģionālās slimnīcās no septembra sākuma līdz oktobra vidum References laboratorijā veikti 20 šādi ātrie testi. Daugavpilī, tāpat kā Ventspilī, tos gribētu veikt paši. Balvu un Gulbenes slimnīca kā trešā līmeņa slimnīca uz to nepretendē, taču arī gribētu, lai tuvumā, piemēram, Valmieras vai Rēzeknes slimnīcās, tāda iespēja būtu. Tomēr vienīgais, ko šobrīd var pateikt Veselības ministrijā, ka par to notiek diskusijas.
“Jāsaprot tas, ka šo ātro molekulāro testu skaits ir ierobežots, jo mēs nevaram dabūt Latvijā tik, cik mēs gribam, bet tik, cik mums piegādā,”
norāda Janka. Un otra problēma, pēc viņas teiktā, - ne visās reģionālajās slimnīcās ir savas laboratorijas. Līdzekļi iekārtām gan jau esot piešķirti. Nacionālais veselības dienests šobrīd veicot tirgus izpēti un plānojos iepirkumus. Taču, cik ilgi tirgu pētīs un kad iepirkumi būs – konkrētas atbildes nav.