Pagājušās nedēļas nogalē Ļeņingradas apgabala Ustjlugas ostā no Amsterdamas ieradās kuģis "Mihails Dudins" ar kārtējo urāna atkritumu kravu, ko paredzēts uzglabāt Novouraļskas pilsētā, ziņo "Greenpeace" Krievijas nodaļa.
Kopš 2019. gada maija līdz šī gada oktobrim no uzņēmuma "Urenco" rūpnīcas Vācijas pilsētā Gronavā uz Krieviju ir pārvestas jau 20 kodolatkritumu kravas - katrā reisā kuģis "Mihails Dudins" atved 600 tonnas tā dēvēto "urāna astu" jeb urāna heksafluorīda. Tas ir toksisks savienojums, kas tiek izmantots urāna bagātināšanā.
Konteineri ar šo vielu Sanktpēterburgā tiek krauti uz vilciena platformām un vesti uz Novouraļskas pilsētu, kur tie tiek uzglabāti zem klajas debess Urālu elektroķīmiskā kombināta teritorijā.
Ядерные отходы из Германии торжественным маршем везут через Петербург в сопровождении ГИБДД.
— Сергей Гуляев (@Gulyaev_S) October 17, 2020
А нормальные продукты из стран ЕС давят бульдозерами...#Россияядернаяпомойка pic.twitter.com/D6jUEgsPqX
Krievijas valsts korporācija "Rosatom", kam pieder elektroķīmiskais kombināts, apgalvo, ka šīs "astes" Krievijā tiks pārstrādātas par urānu-235 un pārdotas atpakaļ Vācijai, savukārt procesā radušies atlikumi tiks izmantoti kā degviela ātro neitronu reaktoros, kurus gan plānots būvēt tikai pēc daudziem gadu desmitiem. Savukārt "Greenpeace" norāda, ka "Rosatom" darbības rezultātā Krievija ir kļuvusi par vienīgo valsti pasaulē, kura ļauj savā teritorijā ievest urānu saturošus atkritumus.