Līdz jauna risinājuma izstrādei jeb kopumā divas nedēļas Covid-19 testus veiks pēc ģimenes ārsta nosūtījuma, izriet no šodienas ģimenes ārstu profesionālo organizāciju tikšanās ar Veselības ministriju, par kuras iznākumu pavēstīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.
Pagaidu risinājums: No pirmdienas Covid-19 testu varēs veikt tikai ar speciālistu nosūtījumu (19)
LTV "Panorāma" vēsta, ka jaunā kārtība stāsies spēkā jau no pirmdienas - Covid-19 testus bez maksas veiks vien tiem cilvēkiem, kurus uz testu nosūtīs ģimenes ārsts vai kāds cits medicīnas speciālists. Tādējādi prioritāri iecerēts testēt saslimušo kontaktpersonas un pacientus ar Covid-19 raksturīgiem simptomiem, kā arī cilvēkus, kuriem tests vajadzīgs pirms ieplānotas operācijas.
Savukārt pārējie, kas vēlēsies pārbaudīties, gaidīs garākā rindā un par analīzēm arī paši maksās.
Tādējādi tiks veidotas divas rindas. Pirmajā rindā nonāks visi tie, kuriem būs speciālista nosūtījums. Tātad saslimušo kontaktpersonas, cilvēki ar koronavīrusam raksturīgajiem simptomiem, kā arī pacienti, kuriem negatīvs tests jāuzrāda, piemēram, pirms plānveida operācijas. Otrā rindā un par maksu gaidīs visi pārējie, kas vēlas pārbaudīties sirdsmieram.
Nokļūt prioritārajā rindā varēs tikai ar ģimenes ārsta vai cita speciālista ziņu. "Viena iespēja ir, ka pacients sazvana ģimenes ārstu vai ģimenes ārsta praksi, vai tas ir speciālists slimnīcā. Tiek elektroniski izrakstīts nosūtījums e-vidē, vai ir iespējas e-vidē, kas ir Centrālajā laboratorijā vai Gulbja laboratorijā, šo pacientu pieteikt. Pacientam pēc tam pašam ir jāzvana uz 8303 un jāpiesaka sava vizīte uz testu," jauno kārtību komentēja ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Antra Valdmane.
Pārējie drīkstēs pieteikties paši, bet jārēķinās ar ilgāku gaidīšanas laiku un maksas analīzēm.
Centrālajā laboratorijā pārbaude izmaksās 58 eiro, nedaudz lētāk Gulbja laboratorijā – tur Covid-19 tests izmaksās 53 eiro.
Bet vēl šonedēļ analīzes visiem apmaksā valsts un visi gaida vienā rindā.
"Nebūtu jāsatraucas tiem cilvēkiem, kas ir pieteikušies jau rindā uz šo izmeklējumu. Pieraksts saglabājas, tikai no pirmdienas būs jauna sistēma, kā pieteiksies no jauna šiem testiem," paskaidroja Valdmane.
Testu prioritizēšana gan nenozīmēs, ka izmeklējumus veiks mazāk, tos saglabās pašreizējā apjomā.
Paredzēts, ka jaunā kārtība darbosies no nākamās pirmdienas, 26.oktobra, līdz 8. novembrim.
Ģimenes ārsti iepriekš sacījuši, ka nepiekrīt pacientu dalīšanai, jo nosūtījumu izrakstīšana prasīs laiku, ko nevarēs veltīt citiem pacientiem. Trešdien gan ir panākta vienošanās par ģimenes ārstu iesaistīšanu pacientu prioritizēšanā, taču vien ar nosacījumu, ka tas tā būs tikai uz laiku.
Ģimenes ārstu profesionālās organizācijas šodien tikās ar Veselības ministrijas pārstāvjiem, lai pārrunātu gaidāmās izmaiņas Covid-19 testēšanas kārtībā. Jau vakar Veselības ministrijā atklāja, ka paredzēts veikt izmaiņas esošajā testēšanās kārtībā, lai nodrošinātu iespēju personām ar Covid-19 raksturīgiem simptomiem testēties iespējami ātri.
Attālinātās tikšanās laikā abas puses vienojušās, ka divas nedēļas Covid-19 testus veiks pēc ģimenes ārstu nosūtījuma, tādējādi ierobežojot pašreizējo iespēju jebkuram, pat bez simptomiem, pieteikties Covid-19 testam.
Līdz ar to ministrijai būs divu nedēļu laikā jārod iespēja nodrošināt resursus šo testēties gribētāju nodalīšanai bez ģimenes ārstu starpniecības. Ģimenes ārstu asociācijas prezidente iezīmēja, ka šī kārtība varētu nozīmēt, ka pacients zvanītu tieši testu veicējiem un tur saņemtu nosūtījumu, tādējādi aizstājot ģimenes ārstu.
Ģimenes ārstu nosūtījumu kārtība būšot spēkā tikai divas nedēļas, jo, kā norādīja Veide, "pat pēdējās Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijās, kas iznāca 19.oktobrī, ir rakstīts, ka
pacientiem ar akūtām infekcijas pazīmēm, proti, potenciāliem Covid-19 simptomiem, jāpiekļūst pie testa iespējami ātri".
Savukārt, vadoties pēc viņas paustā, šajā pagaidu kārtībā sanāktu, ka jebkuram testēties gribētājam sākotnēji ir jāpārrunā savs veselības stāvoklis ar ģimenes ārstu, bet ģimenes ārsts izvērtē viņa veselības stāvokli un tikai tad, ja tiek saņemts nosūtījums, pacients var zvanīt, lai pieteiktos testam.
Tāpat, Veides ieskatā, kārtība, kurā sākotnēji ir jāsaņem ģimenes ārsta nosūtījums, ir papildu birokrātija uz ģimenes ārstu pleciem, jo, pirmkārt, ar katru testēties gribētāju būs jāpārrunā viņa veselības stāvoklis, jāizraksta nosūtījums un pēc tam vēl jāveic ieraksts ambulatorajā kartē.
"Mēs paredzam, ka tas varētu aizņemt stundu vai pat divas stundas," piebilda mediķe.
Veide arī neizslēdz iespēju, ka varētu parādīties traucējumi e-veselības sistēmas funckionēšanā, ja šī kārtība paredzēs datu apmaiņu šajā platformā.
Ģimenes ārste arī uzsvēra, ka pašreizējos apstākļos epidemioloģiskā situācija var mainīties ātri, savukārt galvenais uzdevums ir nodrošināt, ka iespējami ātri tiek atklāti inficēšanās gadījumi un tie tiek izolēti. Līdz ar to arī tiek pamatota vēlme, kāpēc Covid-19 testu veikšanas kārtībai ir jānodrošina iespējami ātra testēšanās iespēja, it sevišķi tiem, kuriem ir Covid-19 raksturīgi simptomi.
Jau ziņots, ka otrdienas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa atklāja, ka ir paredzēts, ka drīzumā tiks mainīta Covid-19 testēšanas kārtība, kā rezultātā Covid-19 testa veikšanai būs vajadzīgs ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādes speciālista nosūtījums.
Pēc Līviņas paustā, jaunajā kārtībā testu saņemšana "noteikti būs primāri ar ģimenes ārsta nosūtījumu vai ar ārstniecības iestādes speciālistu nosūtījumu". Kā norādīja VM pārstāve, pašreizējais mērķis ir nodrošināt, ka personas, kuras ir saņēmušas nosūtījumu, testu varētu veikt maksimums divas dienu laikā.
Viņa skaidroja, ka rindas ir izveidojušās, jo ir liels pieprasījums testēties pēc savas iniciatīvas no cilvēkiem, kuriem nav simptomu vai sūdzību. "Saistībā ar to, ka pasliktinās epidemioloģiskā situācija, viņi vēlas drošības garantu," piebilda Līviņa. Rezultātā, tas ierobežo iespējas veikt testu personām ar simptomiem.