“Tas nozīmē, ka Baltkrievijas biznesa cilvēkiem sāk trūkt pacietības un ticības vietējām varasiestādēm. Daudzas ļoti nozīmīgas rūpnīcas jau ir sākušas samazināt ražošanas apjomus, līdz ar to – aptuveni 2,5% no Baltkrievijas IKP vairs nerada nepieciešamo atdevi ekonomikai. Priekšā Lukašenko gaida ne tikai cilvēku dusmas, bet nu jau arī barga ekonomiskās neapmierinātības ziema,” saka Minskā esošā izpētes centra BEROC pētnieks Ļevs Ļvovskis.
Galvenās kārtis Krievijas rokās
Lai spētu norēķināties par starptautiskajām obligācijām, Baltkrievijas valdībai būs nepieciešami trīs miljardi dolāru. Atsaucoties uz Baltkrievijas finanšu ministriju, sabiedriskajam sektoram būs nepieciešams atmaksāt 2,5 miljardus dolāru, tāpat ir arī trīs miljardu liels ārējais parāds, kas jāatmaksā tuvāko gadu laikā. Savukārt parāds Krievijai ir pat astoņi miljardi dolāru.
Tomēr plašie protesti ir izolējuši Minsku no pieejas starptautiskajiem kapitāla tirgiem, līdz ar to Krievijas vadītais Eirāzijas Stabilizācijas un attīstības fonds ir vienīgais starptautisko kredītu resurss, kas pieejams Baltkrievijai.
“Fitch” sagaida, ka vietējā politiskā krīze neietekmēs attiecības ar Krieviju un Ķīnu. Tieši šo valstu kreditori ir tie, kas izsnieguši Baltkrievijai 72% no kopējā parādu apjoma.
Vairāki ekonomisti pauduši bažas, ka Krievija varētu iegādāties vairākas Baltkrievijas valstij piederošās firmas un tad šo uzņēmumu vadītājus faktiski padarīt par politiskiem lobistiem nu jau Maskavas varas gaiteņos.
Minskā esošā Baltkrievijas Stratēģisko pētījumu institūta pārstāve Kacjarina Šmacina norāda, ka Lukašenko sistēma savus resursus faktiski ir izsmēlusi.