Tāpat nozares organizācijas kritiski vērtē LM vadības spēju aizstāvēt gan sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju, gan nozarē strādājošo intereses.
Līdz ar to organizācijas uzsver, ka pēdējais sociālā darba speciālistu un nozares organizāciju sašutumu izsaukušais notikums bija Finanšu un Labklājības ministrijas iecere uzlikt par pienākumu veikt pašvaldību sociālajiem dienestiem jaunu funkciju - vērtēt pašnodarbināto situāciju un sniegt apliecinājumu, ka viņi kvalificējas iespējai nemaksāt minimālās obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Šis priekšlikums, kas patlaban ir atsaukts, esot bijis tikai ilgstoša un pakāpeniska neapmierinātības augšanas procesa kulminācija, nevis vienīgais neapmierinātības cēlonis.
Skatoties pēdējo 10 - 15 gadu vēsturi, organizācijas konstatējušas, ka
LM nav spējusi aizstāvēt sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju un nozares svarīgāko ieinteresēto pušu intereses.
To apliecinot arī vairāki procesi, par kuru virzību ir atbildīga Labklājības ministrija. Organizācijas norāda, ka sociālā darba speciālistu skaits nekad nav bijis tāds, kā ir noteikts Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā. Vienlaikus sociālo pakalpojumu nozare jau ilgstoši strādā uz kapacitātes robežas un ir izteikti novājināta, atzīmē organizācijas.
To ieskatā Latvijā ir katastrofāls sociālo darbinieku un citu sociālā darba speciālistu trūkums. Ar šo problēmu saskaroties tikpat kā visas pašvaldības un visi sociālo pakalpojumu sniedzēji.
No tiem, kuri pabeidz augstskolas, tikai neliela daļa strādā savā profesijā zemā atalgojuma, profesijas prestiža, neadekvātās slodzes un citu iemeslu dēļ, pausts vēstulē. Trūkstot arī sociālā darba izglītotāju, jo ir maz valsts budžeta vietas sociālā darba programmās augstskolās, bet maksimālais klientu skaits noteiktiem sociālajiem pakalpojumiem nav noteikts. Kā prognozē organizācijas,