Lai pilnveidotu dabas aizsardzības sistēmu Latvijā, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sāk vērienīgu daudzgadu projektu "Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija" (LIFE-IP LatViaNature), aģentūru LETA informēja DAP sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.
DAP sāk vērienīgu dabas aizsardzības sistēmas projektu
Projekta laikā plānots izstrādāt inovatīvas pieejas aktuālu dabas aizsardzības jautājumu risināšanā un ieviest "Natura 2000" teritoriju prioritāro rīcību programmu, tādējādi nodrošinot Eiropas Savienības (ES) nozīmes biotopu un sugu labvēlīgu aizsardzības stāvokli Latvijā.
Rēna norādīja, ka par sadarbību kopējam mērķim ir vienojušās desmit organizācijas, kas pārstāv gan valsts, gan nevalstisko sektoru, kā arī augstākās izglītības iestādes. Projektu paredzēts īstenot līdz 2028.gadam.
Projektā plānotās daudzveidīgās aktivitātes un plašais sadarbības partneru iesaistīto ekspertu loks ir veiksmīgs priekšnosacījums, lai izstrādātu ilgtspējīgus risinājumus ES prioritāro biotopu un sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanai un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai. Būtisks projekta izaicinājums ir rast metodes, kā pielāgoties klimata pārmaiņām un mazināt to negatīvo ietekmi, skaidroja Rēna.
Papildus tam projekts stiprinās sadarbību starp atbildīgajām valsts struktūrām, zinātniskajām institūcijām, nevalstiskajām organizācijām un uzņēmumiem.
DAP ģenerāldirektors Andrejs Svilāns uzsvēra, ka "LIFE-IP LatViaNature" ir līdz šim vērienīgākais projekts dabas aizsardzības jomā Latvijā. Ciešā sadarbība ar spēcīgiem partneriem, ko nodrošina valsts un nevalstiskais sektors, kā arī augstākās izglītības iestādes būs stūrakmens, kas ļaus īstenot zinātnē un praktiskajā pieredzē balstītu pieeju dabas aizsardzības jautājumu risināšanā, it īpaši bioloģiskās daudzveidības sektorā.
"Dabas vērtību saglabāšana un biotopu atjaunošana ir būtisks ieguldījums ekosistēmu pakalpojumu nodrošināšanā, vienlaikus dodot ieguldījumu klimata pārmaiņu mazināšanā. Vieda dabas kapitāla apsaimniekošana savukārt ir pamats ne tikai ilgtspējīgas ekonomikas attīstībai, bet arī kvalitatīvas dzīves vides un veselīgas sabiedrības pastāvēšanai," skaidroja Svilāns.
Katrai ES dalībvalstij ir iespēja īstenot trīs integrētos projektus ar LIFE programmas līdzfinansējumu. "Latvijai šis būs otrais integrētais projekts, un esmu patiesi gandarīts, ka šajā reizē atbalstu guvušas dabas sektorā īstenojamās aktivitātes," pauda Svilāns.
Projektā izvēlētas trīs pilottēmas - ES nozīmes aizsargājamie zālāji, ES nozīmes aizsargājamie meži un invazīvo jeb svešzemju sugu ierobežošana.
Projektu "LIFE-IP LatViaNature" īstenos DAP sadarbībā ar partneriem - Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, četrām augstskolām - Latvijas Universitāti, Daugavpils Universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti un Vidzemes Augstskolu, kā arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, AS "Latvijas valsts meži", Latvijas Dabas fondu un Pasaules Dabas fondu.
Projekta laikā tiks stiprināta iesaistīto organizāciju kapacitāte un veicināta ieinteresēto pušu, jo īpaši privāto zemju īpašnieku iesaiste un izpratne par dabas aizsardzību, veicināta sabiedrības izpratne un zināšanas par dabas aizsardzības jautājumiem, kā arī iesaistīti brīvprātīgie dabas daudzveidības saglabāšanā.
"LIFE-IP LatViaNature" tiek īstenots ar ES LIFE Vides programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Projekta kopējais budžets ir 19,49 miljoni eiro, no tiem 60% ir ES finansējums.
"LIFE-IP LatViaNature" ir ES LIFE Vides programmas Integrētais projekts, kas nodrošina ES būtisku vides politikas dokumentu ieviešanu. Integrētos projektus raksturo daudznozaru pieeja, ilgtermiņa skatījums, plašs iesaistīto partneru loks un plašs ģeogrāfiskais pārklājums. Integrētā projekta galvenais mērķis ir konkrētās stratēģijas vai rīcības plāna pilnīga ieviešana, iesaistot projekta mērķim atbilstošās nozares un ieinteresētās puses, uzsvēra DAP pārstāvji.