Tomēr tiek aizmirsts, ka ļoti augsts rādītājs var liecināt par neefektīvi pārvaldītiem apgrozāmajiem līdzekļiem, piemēram, pārmērīgu krājumu līmeni, pārāk gariem klientiem piemērotiem apmaksas termiņiem.
Negatīvs apgrozāmais kapitāls parāda, ka uzņēmumam trūkst līdzekļu, lai nodrošinātu raitu darbību,” norāda Barons.
Visas uzņēmuma izmaksas ir regulāri jānovērtē un jāpārskata.
"Lai nepieļautu ražošanas apstāšanos, maksimāli jāmazina riski, apdrošinot finanses. Vienlaikus jāizvērtē iespēja optimizēt operatīvos izdevumus, kas var ļaut ietaupīt un radīt apgrozāmā kapitāla pieaugumu.
Piemēram, ja pandēmijas laikā būtiski samazinās izdevumi biroja darba nodrošināšanai, tos var novirzīt citu izdevumu kompensēšanai," skaidro Barons.
Regulāri jāpārskata arī uzņēmuma cenu politika, tām jābūt gan patērētājiem draudzīgām, gan jānodrošina peļņa.
Lai uzlabotu uzņēmuma darbību, jāizstrādā rīcības plāns ar konkrētiem izmērāmiem rezultātiem, kas jāsasniedz noteiktā termiņā.
“Sagatavojot biznesa attīstības plānus un budžetus nākamajam gadam vai ceturksnim, izvirziet mērķus, kas nosaka brīvo līdzekļu līmeni, kuru vēlaties sasniegt noteiktā laika periodā. Skaidri mērķi liks rūpīgāk uzraudzīt naudas plūsmas,” iesaka eksperts.
Lai palielinātu apgrozāmo kapitālu, ir nepieciešams veikt vairākas darbības. Viena no tām ir norēķinu pārvaldīšana.
"Atvieglojiet norēķinu procesu klientiem. Ļaujiet par precēm samaksāt dažādos veidos, ieskaitot kredītkartes, starptautiskas norēķinu sistēmas. Pārbaudiet, vai kāds no jūsu piegādātājiem var nodrošināt elastīgākus norēķinu noteikumus," saka Barons.
Tāpat ieteikts mēģināt ieplānot maksājumus noteiktā laika posmā, nevis norēķināties ar visiem uzreiz. Pirmkārt, jānomaksā vissvarīgākās fiksētās saistības kā algas, nodokļus. Jāpārdomā arī darījumi, kas ļauj palielināt ražošanas un pārdošanas apjomu, kas savukārt ļauj izpildīt nākošos pasūtījumus