Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Covid noliedzēju "burbuļus" veido viltus profili ar intīmo pakalpojumu sniedzēju profila bildēm (71)

Raksta foto
Foto: Ekrānšāviņš

Situācija medicīnas iestādēs jau šobrīd ir dramatiski slikta. Un priekšā vēl ir vairāki gari mēneši, kad kā rāda prognozes, kļūs vēl smagāk. Tāpēc atsevišķu indivīdu veidotās kustības, kas turpina apgalvot, ka Covid-19 ir izdomāta problēma, lai kontrolētu cilvēku prātus un maskas ir suņu uzpurņi, ir vieni no tiem, kuri apdraud gan visas sabiedrības veselību, gan var teikt arī valsts drošību. 

Divus no melu izplatītājiem šonedēļ aizturēja policija. Tā ir 5 gadus Austrumu klīniskajā slimnīcā nostrādājusī feldšere Marina Kornatovska un dažādos veidos iepriekš ielu nekārtības sarīkot mēģinājušais Valentīns Jeremejevs. Kādas viņiem ir apsūdzības, drošības iestādes pagaidām nav atklājušas.

Facebook ir vieta, kur šie cilvēki izplata savas idejas un lepojas ar tūkstošiem plašu sekotāju armiju. Nekā personīga šonedēļ analizēja Covid-19 noliedzēju Facebook “burbuļus”. Secinājām, ka tos daudzos gadījumos veido viltoti profili un melus izplata neīsti cilvēki. Bieži tie ir it kā skaistu meiteņu profili, kas cenšas iedraudzēties ar pēc iespējas vairāk vīriešiem. 

Ja jūs lietojat kādu no sociālajiem tīkliem, jo īpaši Facebook, tad noteikti esat pazīstami ar šiem cilvēkiem. Iespējams, esat pārsteigti, kāpēc viņu un pilnīgi nepazīstamu personu pārpublicēti video, raksti vai fotogrāfijas, kas saistīts ar tēmu par vīrusu Covid-19, pēkšņi nonākuši arī jūsu virtuālajā vidē. 

Facebook strādā pēc konkrētas algoritmu sistēmas, kas rūpīgi pēta visus jūsu paradumus internetā - kādus rakstus lasāt, ko skatāties un par kādu cilvēku ierakstiem interesējaties.

Nav svarīgi - ticat tur rakstītajam vai nē. Jo biežāk uz kaut kā uzklikšķinat, jo biežāk tas nonāk uz jūsu personalizētās Facebook sienas. 

Ja esat skatījies kādus no šiem video, droši vien savā soctīklu “burbulī” esat manījis arī šonedēļ aizturētās feldšeres Marinas un Valentīna Jeremejeva uzsaukumus. Jeremejevs centies iegūt atpazīstamību dažādos veidos. Gribējis arī Rīgas ielās panākt līdzīgas nekārtības kā tā saucamās “dzeltenās vestes” rīkoja Francijā. Šobrīd Jeremejevs pieslējies Covid-19 noliedzējiem. 

Iedzīvotāji daudzviet pasaulē šobrīd no Covid-19 ierobežojumiem ir noguruši. Emocijas ir sakāpinātas. Vēsi skaidrojoši argumenti nestrādā. Strādā skaļi lozungi un neracionālas idejas. Iegūt cilvēku uzmanību ar paziņojumiem, ka maskas ir uzpurņi, kas domāti suņiem, un tās valkāt nevajag, ir vienkāršāk, nekā klausīties garus, bet ar faktiem pamatotus zinātnieku un infektologu skaidrojumus, kāpēc ierobežojumi ir nepieciešami. Kāpēc distancēšanās un roku dezinfekcija var izglābt dzīvības.

Sekojot Covid-19 noliedzēju apgalvojumiem, ka viņus atbalsta plaša sabiedrība Facebook, veicām analīzi par to, kādi cilvēki tad ir šo Covid-19 vīrusa un masku lietošanas noliedzēju atbalstītāju rindās. 

Uzkrītoši ir desmitiem un simtiem profilu ar simpātiskām meitenēm un sievietēm, kuras regulāri dalās ar iepriekšredzēto runātāju rakstiem, paziņojumiem soctīklos vai reklamē tiešraides pārraides internetā. Personas ir ar dažādiem latviskiem vārdiem un uzvārdiem kā, piemēram, Evelīna Plotniece, Inese Kozlovska, Monta Saulīte vai Marija Zeltiņa.

Dažas no dāmām it kā dzīvo Rīgā, citas Jūrmalā, Jelgavā, Daugavpilī vai Rēzeknē. Virspusēji raugoties - nekā aizdomīga. Daudzām no viņām pat vairākos tūkstošos mērāms draugu loks. Izteiksmīgas foto galerijas. 

Bet, veicot padziļinātāku meklēšanu, lai noskaidrotu šo Facebook profilu fotogrāfiju īstumu, nākas secināt, ka šīs dāmas nedzīvo Latvijā.

Šādas personas nemaz neeksistē. Profili ir viltojumi un kāds tos mākslīgi izveidojis. Fotogrāfijas ir nozagtas no citu personu soctīklu profiliem,

iepazīšanās portāliem, intīmpakalpojumu servisiem vai vienkārši dažādām interneta mājas lapām Krievijā, Kanādā, ASV, Austrālijā un citur. Šos datus caurlūkoja mūsu uzaicināta digitālas dezinformācijas pētniece Nika Aleksejeva. 

Evelīna Plotniece. Dzīvo Bauskā, pabeigusi 2.Bauskas vidusskolu. No Pilsrundāles. Ir attiecībās.  Vairāk nekā 2000 draugu. Starp viņiem arī Sandris Točs. Savā Facebook kontā dalās ar ierakstiem un ziņām, ko publicējis Aldis Gobzems. Arī video no "atmiņas ūdens" tirgotāja Jāņa Pļaviņa. Septembrī ziņo par Gobzema pieteikto piketu. Izplata viltus ziņas par to, ka Covid-19 vakcīna jau patentēta pirms radās Covid-19 vīruss. Mēnešiem aktīvi atrādīti ieraksti no "Gaismas tīmekļa" profila - tā ir vietne "Telegram" aplikācijā un citviet, kur publicējas Covid-19 noliedzēji. 

Bet Evelīnas Plotnieces fotogrāfijas nav īstas un viņas profils ir viltots.

Izmantojot attēla meklētāju šī bilde atrodama kādā intīmo pakalpojumu sniedzēja portālā Krievijā. Tur redzams, ka dāmai ir trešā izmēra krūtis, 22 gadi, augums metrs 75, un pa 5000 Krievijas rubļiem stundā viņa piedāvā dažādus seksa veidus. 

Viktorijai draugu ir krietni vairāk. - virs trim tūkstošiem. Starp tiem arī vairāki politiķi. Viktorijai patīk dažādi dzīvnieku video un pārpublicēt gudru cilvēku atziņas. Bet arī Viktorijas Ihsanovas profils ir viltojums. Šie foto pieder kādai dāmai no Jakutskas. 

Jūlija Lasenko pirms Covid-19 ēras sākuma interesējusies, kas notiek krievu kopienā Vācijā. Šobrīd seko Nacionālajam, Ģertrūdes ielas un Jaunajam Rīgas teātrim.

Šī viltotā profila fotogrāfija atrodama pie kādas interneta lapas, ko var aplūkot tikai tie, kuri vecāki par 18 gadiem.

Una Gērmane, kura it kā mācījusies Teikas vidusskolā, Dzīvo Jūrmalā un studējusi Stradiņos, dalās ar video, kā cilvēkus Aizputē ģimenes ārsts apkalpo caur logu. Unas viltotā profila foto ir no kādas Kalifornijā mītošas dāmas "Instagram". 

Sintija Taube no Daugavpils saviem 900 draugiem slavina ierakstus no cilvēkiem, kuri lepni stāsta, kā sabiedriskajā nav lietojuši sejas maskas. 

Ievai Pupurei izdevies iegūt vairāk nekā 4400 virtuālo draugu. Profils izmantots, lai piedalītos dažādos konkursos. Attēla meklētājs norāda - bilde atrodama kādā Krievijas interneta lapā, kur kāda Jana pirms pusotra gada meklēja dāsnus pretējā dzimuma pārstāvjus, kas varētu palīdzēt nabadzīgai studentei.

Mila Mila, kura dzīvo Rīgā un mācījusies Latvijas Universitātē, lasa oficiālo laikrakstu Latvijas Vēstnesis. Viņas foto atrodams Melnburnas eskorta pakalpojumu vietnē internetā. 

"Nekā personīga" caurskatīja vairāk kā 80 līdzīgus profilus Facebook un secināja, ka tie visi ir viltojumi un ļauj radīt priekšstatu, ka Covid-19 noliedzēju rindās ir tūkstošiem cilvēku. 

Kā raidījumam stāsta reklāmas aģentūras Grizzly Rīga vadītājs, veids, kā virtuālajos kontaktos tiek testēta un piesaistīta lietotāju interese, līdzinās reklāmas darbam - panākt kaut nelielu iesaisti - nospiest pogu “patīk” pie kāda viltota profila pārpublicēta ieraksta. Vai viltus ziņas, ko pārpublicē simti viltoto profilu, radot priekšstatu, ka ziņa ir patiesa. Un pēc tam lietotājs tiek apbērts ar ziņām par vīrusa nekaitīgumu un masku nevajadzīgo lietošanu. 

2016.gadā ASV prezidenta vēlēšanās uzvarēt Donaldam Trampam palīdzēja tā saucamo interneta troļļu fermu radītās un izplatītās viltus ziņas un skandāli. NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs veicis vairākus pētījumus kā troļļu ietekme novērojama soctīklu vidē. Pētnieks no Zviedrijas Henriks Tvetmans atklāj, ka melnajā tirgū pasaulē viltotu profilu tīkls maksā relatīvi maz. Un par dažiem simtiem dolāru iespējams radīt veselu armiju, kas var tikt izmantota dažādu uzbrukumu un informatīvo operāciju veikšanai. 

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu