Aizvadītajā nedēļā par 34,8% pieaudzis stacionēto pacientu skaits, kamēr citos epidemioloģiskajos rādītājos vērojama zināma stabilizācija, žurnālistiem sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs. Vienlaikus viņš atzina - saglabājoties esošajam saslimstības apjomam, līdz gada beigām slimnīcas būs pārpildītas ar Covid-19 pacientiem.
Saglabājoties esošajām Covid-19 saslimšanas tendencēm, slimnīcas līdz gada beigām būs pārpildītas (13)
Pagājušajā nedēļā tika stacionēti kopumā 654 Covid-19 pacienti jeb vidēji 93 sasirgušie dienā.
Salīdzinot pagājušās nedēļas datus ar aizpagājušo nedēļu, vērojams gadījumu skaita pieaugums 0,6% apmērā. Nedēļā no 30.novembra līdz 6.decembrim tika atklāti kopumā 4338 Covid-19 gadījumi, bet pagājušajā nedēļā - 4362.
Tomēr SPKC ieskatā gadījumu skaits joprojām ir ļoti augsts - pagājušajā nedēļā tika atklāti vidēji 623 jauni Covid-19 gadījumi dienā.
Uz jautājumu, vai saredz nepieciešamību noteikt stingrākus ierobežojumus Covid-19 savaldīšanai, Perevoščikovs atbildēja, ka šis jautājums jāvērtē no vairākiem aspektiem.
"Joprojām, neraugoties uz to, ka redzam stabilizāciju, šie cipari ir nenormāli augsti.
Varam iedomāties, cik liels ir kontaktspersonu skaits un tā tālāk. Tāpēc pie ierobežošanas pasākumu mazināšanas infekcija noteikti turpinās izplatīties vairāk un tālāk. Mums ir svarīgi ņemt vērā, kas notiek parasti, ja cilvēki vairāk pulcējas un apmeklē veikalus, Ziemassvētku laikā iet viesos, tāpēc vismaz pasākumu mazināšanu mēs nekādi nevaram ieteikt," sacīja epidemiologs.
Viņš atgādināja citu valstu pieredzi, ka pēc ierobežojošo pasākumu mazināšanas, uzreiz nesagaidot lielāku efektu, atkal gaidāms ļoti straujš saslimstības kāpums.
Kā vienu no būtiskākajiem apsvērumiem Perevoščikovs minēja - ja turpināsies tendence, ka ik dienu saslimst vēl vismaz 600 cilvēku un 15% no tiem nonāks ārstniecības iestādē, Covid-19 pacientu skaits slimnīcās līdz gada beigām noteikti jau pārsniegs 1000.
"Ja paliks šis rādītājs, slimnīcas būs pārpildītas, jo izrakstīs mazāk, nekā būs hospitalizēti," skaidroja Perevoščikovs.
Analizējot aktuālo situāciju, speciālists norādīja, ka testu skaits ir audzis par 11,8%, kas nozīmē, ka "testu skaita pieauguma tendence pārsniedza gadījumu skaita pieaugumu". Epidemiologa ieskatā gadījumu skaita pieaugums varētu tikt skaidrots ar testu skaita pieaugumu.
"Diemžēl apmēram puse no reģistrētajiem gadījumiem ir personas virs 50 gadiem, kuras atrodas riska grupā,"
saslimušo vecuma struktūru komentēja SPKS eksperts, piebilstot, ka "bērnu īpatsvars saglabājas zemā līmenī".
"Visvairāk infekcija izplatījusies gan Latgalē, gan Zemgalē. Rīgā un Pierīgā saslimstība samazinājusies, bet lēns pieaugums novērojams Kurzemē un Vidzemē," atklāja Perevoščikovs.
Kā ziņots, pagājušajā diennaktī Latvijā atklāti 210 jauni Covid-19 gadījumi, bet trīs sasirgušie miruši, liecina SPKC apkopotie dati.
No pagājušajā diennaktī mirušajiem divi bija vecumā no 70 līdz 80 gadiem, bet vēl viens - no 85 līdz 90 gadiem. Kopumā līdz šim Latvijā miruši 352 cilvēki, kuriem apstiprināta saslimšana ar Covid-19.
Pēdējās diennakts laikā Latvijā veikti 2811 Covid-19 testi, no tiem pozitīvi bijuši 7,5%. SPKC iepriekš skaidroja, ka šis rādītājs Eiropas Savienībā tiek uzskatīts par būtisku, jo, tam pārsniedzot 4% robežu, slimības izplatība uzskatāma par strauju un nekontrolētu.
Latvijā ar Covid-19 kopumā līdz šim saslimuši 25 885 cilvēki. Kā liecina aģentūras LETA aprēķini, pēdējās 14 dienās saslimšana ar Covid-19 apstiprināta 8810 personām.
Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka pagājušajā diennaktī stacionēti 94 Covid-19 pacienti, no kuriem viens pārvests, savukārt no slimnīcām izrakstīti tikai 26 pacienti, līdz ar to kopējais Covid-19 pacientu skaits slimnīcās pirmo reizi ir pārsniedzis 800 un sasniedzis 814 pacientus
No visiem pašlaik slimnīcās stacionētajiem Covid-19 pacientiem 775 ir ar vidēji smagu slimības gaitu, bet 39 - ar smagu slimības gaitu. Līdz šim kopumā stacionārus pametuši 2056 pacienti.