Šā gada 3. decembrī Saeima pieņēma likumu “Par valsts aizsardzības mācību un Jaunsardzi”, kas paredz ieviest Valsts aizsardzības mācību kā obligāto mācību priekšmetu vidusskolās. Partija “Progresīvie” tikmēr aicina prezidentu Levitu nodot likumprojektu otrreizējai izskatīšanai Saeimā, jo aizsardzības mācība novedīšot pie "nevēlamas izglītības militarizācijas".
Jau uzreiz vēlos uzsvērt savu neitrālo pozīciju šajā jautājumā, jo, manuprāt, vienlīdz idiotiska ir gan šāda mācību priekšmeta ieviešana, gan arī argumenti pret to.
Jaunajā mācību priekšmetā paredzēts aptvert četras mācību jomas:
- valstiskā audzināšana (patriotiskā audzināšana; valsts vēsture; lokālā vēsture)
- dzīves skola (valsts aizsardzības pamatprincipi; līderība un personības veidošana)
- fiziskā sagatavotība (tiks realizēta ar caurviju metodi, piemēram, orientēšanās apvidū, ierindas mācība vai lauka kaujas iemaņu realizācija iespējama tikai ar fizisko aktivitāšu palīdzību)
- militārā sagatavotība (lauka administrācija un lauka kaujas iemaņas; ierindas mācība, sakari un normatīvie akti; darbības ar ieročiem un stacionārā šaušana; pirmā medicīniskā palīdzība).
Lai arī daudzas no uzskaitītajām lietām šķiet ļoti jaukas un noderīgas, lielākā daļa no tām jau šobrīd daļēji vai pilnībā tiek apgūta citos mācību priekšmetos. Bet militārās sagatavotības sadaļa izklausās pēc kaut kā tāda, kas varētu interesēt vien ļoti šauru vidusskolēnu loku. Savulaik jaunieši, kurus aizrāva militārie treniņi, iestājās jaunsargos tā vietā, lai šo uzspiestu visai klasei.