Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) galvenais epidemiologs Jurijs Perevoščikovs "Panorāmā" skaidroja, ka šie nav pirmie gadījumi, kad parādījušās aizdomas par jaunu vīrusa mutāciju, kam ir lielāks potenciāls apiet imunitāti vai izplatīties ātrāk, taču tas nebija pierādīts. Šajā nedēļas nogalē nākuši klajā vairāki virusoloģiski un epdemioloģiski pētījumi, kas liecina, ka saslimstības pieaugums Lielbritānijas dienvidaustrumos ir saistīts ar šo jauno koronavīrusa paveidu, un vīrusa celma ģenētiskā izpēte ir apliecinājusi, ka vīruss ir mutējies.
Šī bīstamā mutācija konstatēta arī Nīderlandē un Dānijā, taču Perevoščikovs norādīja, ka arī vairākas citas valstis ir konstatējušas šīs vīrusa mutācijas izplatību, taču tie ir sporādiski, atsevišķi gadījumi.
"Cilvēki ceļo, tāpēc iespējamība, ka tas ievests, ir ikvienā valstī. Ļoti svarīgi šajā situācijā pēc ceļošanas pavadīt 10 dienas karantīnā, izolācijā un ne ar vienu nekontaktēties, un pie pirmajiem simptomiem vai aizdomām sazināties ar ārstiem un veikt testu," uzsvēra epidemiologs.
Perevoščikovs piebilda - kaut arī šī vīrusa versijai ir krietni lielāks potenciāls izplatīties, pagaidām nevienā pētījumā nav konstatēts, ka tas izraisītu smagāku saslimšanu vai saslimšanai būtu citādākas izpausmes.
Kā vēstīts, Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks svētdien atzinis, ka koronavīrusa jaunatklātā lipīgākā paveida izplatību pašlaik neizdodas kontrolēt un tās iegrožošanai noteiktais stingrākais karantīnas režīms var palikt spēkā vēl mēnešiem ilgi.
Rezultātā vairākas valstis ir īslaicīgi pārtraukušas pasažieru pārvadājumus ar Lielbritāniju.