Ja dotu dabai vaļu, tad Latvijā nemaz neaugtu tik daudz egļu. Jūs jau zināt, ka lielākā daļa mūsdienu mežu ir stādīti un, tā kā par labāku cenu var pārdot tieši skujkoku baļķus, tad Ulmaņlaikos vairāk stādīja priedes, bet padomju laikos – egles. Vismaz puse no Latvijas egļu mežiem ir stādīti. Pašlaik eksperti uzskata, ka Latvijas apstākļi vairāk atbilst mērenās joslas platlapju mežiem, mazāk – ziemeļu skujkoku mežiem. Mūsu meži gan „izskatās” pēc ziemeļu skujkoku mežiem, bet tas ir tādēļ, ka pagājušajā gadsimtā Latvijā stādīja galvenokārt skuju koku mežus arī vietās, kur skujkokiem nemaz nebija īstie augšanas apstākļi.
Daudzveidīgā parastā egle
Dendrologs, Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns stāsta, ka Latvijā savvaļā izplatīta tikai viena egļu suga - parastā egle, bet tās ir ļoti daudzveidīgas. Ir egles ar dažādu formu čiekurzvīņām, tās var būt gan slaidas un smailas, gan noapaļotas, gan ar divām virsotnēm, gan atliektiem galiem. Jaunajiem čiekuriem zvīņas var būt zaļas, sarkanas ar zaļu apmali vai sarkanas.
Visbeidzot, ir egles ar dažādu mizu: gan gludu, gan dažādas formas zvīņām, gan tādas, kur miza plēkšņveidīgi atslāņojas. Ir koki ar stumbra izaugumiem, piemēram, Tērvetes krokodilegle, kur viss stumbrs klāts ar pumpām. Un tad vēl ir dažādas mutācijas, piemēram, Dundagas kadiķegle, kur zariņiem ir ļoti mazs pieaugums un eglīte ir biezumbieza. Ir egles ar īsām skujām, ar baltraibām skujām un dažādu vainaga formu. Varbūt tas izskaidrojams ar to, ka egļu sēklas pavairošanai sākumā vestas no dažādām valstīm, bet nu jau viss ir sajaucies kopā.