Domnīcas Atlantic Council dezinformācijas pētniece Nika Aleksejeva skaidro, ka grupu vai lapu pārņemšana palīdz sasniegt plašāku un daudzveidīgāku auditoriju ārpus ierastā burbuļa.
Dezinformatori izmanto arī troļļus
Šī nav vienīgā manipulatīvā metode, kas lietota, lai izplatītu melīgu informāciju. Raidījums Nekā Personīga atklāja, ka daļa no Facebook lietotājiem, kas dalās ar dezinformāciju, ir viltus profili. Bildēs redzamas skaistas sievietes, kas it kā dzīvo dažādās Latvijas pilsētās. Raidījums atklājis, ka foto zagti no sociālajiem medijiem un pat intīmpakalpojumu servisu lapām.
Aleksejeva norāda, ka šie viltus konti lietotājus maldina, ne tikai radot nepatiesu priekšstatu par lielu atbalstu Covid-19 noliedzējiem. Viņa stāsta, ka daudzi Facebook draugu lokā apstiprina visus, kas sūta uzaicinājumu. Tā rezultātā var mainīties informācija, kas parādās lietotāja ziņu lentē. “Facebook algoritms domā, ka, ja jau taviem draugiem tas interesē, un šajā gadījumā tavi draugi ir šie viltus konti, tātad tevi arī tas varētu interesēt,” pētniece skaidro. Savukārt cilvēkiem var rasties maldīgs priekšstats, ka tik bieži atkārtotā informācijā varētu būt daļa patiesības. Tāpēc, pirms apstiprināt “draudzību”, vērts papētīt profilu, lai saprastu, ar ko tas dalās.
Troļļus, kas dalās ar noteiktu informāciju, internetā iegādāties ir viegli. Aleksejeva stāsta, ka ir arī Facebook lapu un grupu tirgus. Tajā nopērkamas lapas ar lielu sekotāju skaitu.
Latvijas dezinformācijas troļļi visdrīzāk vien dalās ar iepriekš radītu nepatiesu informāciju. Taču izsmalcinātākie troļļi, kuru iegāde un uzturēšana maksā vairāk, var pat ar lietotājiem sazināties, mēģinot izkrāpt naudu vai, piemēram, daudz pārliecinošāk iesaistīties propagandas kampaņās. Re:Check jau iepriekš rakstīja, ka Krievija mēdz izmantot troļļus, kuri ne tikai dalās ar noteiktu informāciju, bet arī raksta izdomātus stāstus par savu dzīvi, dažādus jokus un savus komentārus par politiku. Tā rezultātā lietotājiem šos troļļus grūti atšķirt no īstiem lietotājiem.