Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Dumpis prognozē, kad varēsim spriest par esošo ierobežojumu efektu (25)

Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis
Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis Foto: Evija Trifanova/LETA

Par esošo ierobežojumu efektu varēs spriest nedēļas otrajā pusē vai nākamnedēļ, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Speciālists skaidroja, ka svētku dienās veikts mazāk testu, tāpēc "īsto bildi" redzēsim rīt, parīt, aizparīt. "Bet izskatās, ka šis gadījumu skaits nevarētu ievērojami samazināties, ņemot vērā pagājušās nedēļas pīķi, kas savukārt atspoguļoja notikumus pirms Ziemassvētkiem," sacīja Dumpis.

Tomēr, teikt, ka esošie ierobežojumi nedarbojas, būtu pāragri, jo parasti jānogaida vismaz desmit līdz 14 dienas, viņš atzina. Speciālists cer, ka ierobežojumu efektu varēs vērot šīs nedēļas otrajā pusē vai nākamajā nedēļā.

Vaicāts, kā vēl mazināt saslimstību, infektologs vēlreiz uzsvēra, ka vēl nav skaidrs, vai esošie ierobežojumi ir iedarbojušies. "Jāsaprot, ka ierobežojumi ir viena lieta, bet otra - tos ievērot. Tur ir tā problēma. Mēs aicinājām cilvēkiem būt varoņiem un palikt mājās, bet viņi Ziemassvētkos brauca pie radiniekiem. Mēs jau nevaram katram pielikt klāt policistu. Ierobežojumi izdomāti, nevis tādēļ, lai pazemotu cilvēkus, bet lai samazinātu saslimstību," sacīja Dumpis, uzsverot, ka tie ir pierādījumos balstīti.

Ja saslimstība nemazināsies, viņaprāt, arī mazāko klašu skolēniem vēl nedēļu būtu jāpavada mājās. "Lai arī mazās skolas klases nav lielie spēlētāji infekcijas izplatībā, bērni rada kustību, viņus ved uz skolu, vecāki tiekas, bērni var kopā inficēties un inficēt vecākus. Tā kā, ja saslimstība nemazinās, pat mazās klases varētu vēl nedēļu pagaidīt," viņš norādīja, piebilstot, ka tomēr jāvērtē šodienas saslimstības cipari, jo ir ļoti nopietni sociālpsiholoģiski un arī ekonomiski aspekti, kādēļ mazāko klašu audzēkņiem būtu jāiet uz skolu. Viņš domā, ka šīs nedēļas saslimstības cipari parādīs, vai to varēsim vai nē.

Dumpis uzsvēra, ka jebkura neaizsargāta tikšanās ir ārkārtīgi bīstama un "šāviens sev kājā". Mediķis atklāja, ka Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā ir stacionēti trīs ģimeņu vairāki locekļi - un tas ir saistīts ar kontaktiem cilvēku starpā.

Saslimstības cipars ir jāsamazina, lai ko tas prasītu, teica infektologs. "Jo slimnīcas šādā veidā nespēs ilgstoši funkcionēt," viņš norādīja, aicinot ņemt vērā, ka arī personāls izdeg.

Infektologs: Ir jāpalielina vakcinēšanas pret Covid-19 ātrums

Ir jāpalielina vakcinēšanas pret Covid-19 ātrums, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Pēc vakcīnu kravas atvešanas, to vajadzētu pēc iespējas ātrāk izlietot, uzsvēra Dumpis, akcentējot, ka katra diena ir svarīga un ir jāsaprot, ka vakcīnu skaits ir ierobežots.

"Es domāju, ka tur ir kur strādāt - mums tiešām vakcinēšanās efektivitāte vai ātrums ir jāpalielina," sacīja speciālists, atzīstot, ka pie tā arī tiek strādāts.

Kā vēstīts, aizvadītajā nedēļā farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas pret Covid-19 Latvijā saņēmušas kopumā 2243 personas, pavēstīja Veselības ministrijā (VM).

Šobrīd vakcīnas saņēmuši aptuveni 10% no slimnīcās strādājošajiem un tuvāko divu nedēļu laikā vakcīnas varēs saņemt pārējie slimnīcu mediķi, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem.

Pirmās farmācijas uzņēmuma "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas "Comirnaty" Latvijā tika nogādātas 26.decembra rītā.  Pirmajā piegādē Latvija saņēmA 9750 vakcīnu devas, kuras paredzētas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas.

Savukārt pirmdien Valsts asinsdonoru centrā nogādāta arī otrā piegādes krava ar 13 650 "Pfizer" un "BioNTech" ražotajām vakcīnu "Comirnaty" devām.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka Latvija pieteikusies kopumā 97 500 vakcīnas "Comirnaty" devām, ar ko pietiktu 48 750 personu vakcinācijai.

Covid-19 pandēmijas apstākļos Latvijā vakcinēšanas kapacitāti ir plānots celt līdz 50 000 cilvēku nedēļā atbilstoši plānotajam piegādāto vakcīnu skaitam, pirmdien notikušās tikšanās laikā ar Valsts prezidentu Egilu Levitu sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Skaidrojot Covid-19 plānoto vakcinācijas grafiku, ministre sacīja, ka parastos apstākļos Latvija jau tā ir spējīga pusotra mēneša laikā vakcinēt 200 000 personu, un patlaban, pandēmijas apstākļos, plāns pēc vakcīnu saņemšanas ir spēt vakcinēt 50 000 personu nedēļā, atbilstoši plānotajam Latvijai piegādāto vakcīnu skaitam.

Saskaņā ar aģentūras LETA rīcībā esošajiem Veselības ministrijas (VM) aprēķiniem, vakcinēšanas kapacitāti 50 000 pret Covid-19 sapotēto personu nedēļā Latvijai vajadzētu sasniegt martā, ja vakcīnu piegādes noritētu atbilstoši pašreizējiem plāniem. Izpildoties šiem vakcīnu piegādes plāniem, saskaņā ar VM aprēķiniem janvārī Latvijā vajadzētu vakcinēt 34 529 personas nedēļā, februārī - 44 929 personas nedēļā, bet martā - 54 098 personas nedēļā.

Kopumā janvārī, februārī un martā Latvijas iedzīvotājiem varētu injicēt 651 701 vakcīnas pret Covid-19 devas. Tas nozīmē, ka, izpildoties vēl pagājušajā nedēļā aktuālajiem vakcīnu piegādes plāniem, gada pirmajā ceturksnī varētu tikt savakcinēts 325 851 cilvēks, liecina aģentūras LETA rīcībā esošie VM aprēķini. Dati par piegādājamo vakcīnu devu skaitu gan regulāri mainās atbilstoši tam, kad tiek prognozēta vakcīnu reģistrēšana, un atbilstoši informācijai no ražotājiem par plānotajiem piegāžu apjomiem.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu