Vēlme padarīt pieejamus būvmateriālus un modes preces nedrīkst būt par iemeslu, lai vēl vairāk apgrūtinātu pirmās nepieciešamības preču tirgotāju darbu un padarītu jau tā smagos pārtikas mazumtirgotāju darba apstākļus neizturamus,”
uzsver LPTA vadītājs Noris Krūzītis.
Aizliegums izmantot reklāmu, lai informētu pircējus par zemākas cenas piedāvājumiem, ir pret cilvēku interesēm ietaupīt līdzekļus šajā ekonomiski smagajā laikā.
Cilvēku skaita kontrole kasu zonā situācijā, kad jau tāpat līdz 20% samazināta maksimālā telpu noslodze un tiek nodrošināta gan masku valkāšana, gan 2 metru distance, ir ne vien milzīgs apgrūtinājums sarežģītajos apstākļos strādājošajiem pārdevējiem, bet arī pilnīgi lieka prasība, kas nekādā veidā neuzlabo epidemioloģisko situāciju. Jaunās prasības neizbēgami radīs papildu konfliktsituācijas starp pircējiem un veikalu darbiniekiem.
Prasība lietot elektronisko pircēju uzskaiti, lai informētu policiju par pircēju plūsmām, tik ātrā laikā praktiski nav izpildāma, jo šādas specifiskas ierīces nav operatīvi pieejamas un nopērkamas un nedotu tādu informāciju, kādu lēmumu pieņēmēji ir iecerējuši. Turklāt, lai īstenotu politiķu ieceri, tirgotājiem būs nepieciešamas ievērojamas investīcijas, kas nekādā veidā nemazinās Covid-19 izplatības riskus. Pārtikas tirgotāji nepārkāpj pircēju skaita ierobežojumus.
Jau patlaban veikalos notiek cilvēku skaita plūsmas kontrole, izmantojot iepirkumu grozus un ratiņus, kā arī piesaistot apsardzes darbiniekus.
Paredzētais sods par noteikumu neievērošanu – slēgt tirdzniecības vietu uz divām nedēļām – ir drastisks, īpaši ņemot vērā, ka uz tirgotāju pleciem ir nodrošināt noteiktu pircēju uzvedību – nēsāt maskas, ieturēt 2 metru distanci. Ir atsevišķi gadījumi, kad pircēji apzināti provocē ar savu rīcību un pārdevējs pat gribot nevar to uzreiz pārtraukt.