“Covid-19 nav tikai veselības un ekonomiskā krīze. Šī ir korupcijas krīze, un ar to mēs netiekam galā,” norāda TI valdes locekle Delija Fereira Rubio.
Nav pietiekami daudz progresa
Pētījums norāda, ka situācija korupcijas jomā ir ļoti drūma visā pasaulē, lielākā daļa valstu nav panākusi progresu korupcijas apkarošanā vairāk nekā desmit gadus, turklāt – pandēmija situāciju ir tikai pasliktinājusi.
Jaunākajā indeksā izmantota 100 punktu novērtējuma sistēma, kurā mazāk punktu nozīmē lielāku korupciju, bet rezultāti tuvāk 100 punktiem – mazāku korupcijas līmeni. TI norāda, ka 2020. gadā vidējais rezultāts ir bijis 43 punkti – divām trešdaļām no 180 valstīm ir bijuši mazāk nekā 50 punkti.
Aptuveni puse no visām valstīm pēdējos desmit gadus ir stagnējušas korupcijas apkarošanā. Zemākais rādītājs pērn bija Subsahāras reģionā, kurā valstis saņēma vidēji 32 punktus, bet Eiropas Savienības un Rietumeiropas valstis uzrādīja labākos rezultātus, vidēji sasniedzot 66 punktus.
Skatoties, kā katra valsts ir tikusi galā ar korupcijas apkarošanu, var redzēt, ka zemākais korupcijas līmenis ir Dānijā, Jaunzēlandē un Somijā. Savukārt Dienvidsudānā, Somālijā un Sīrijā korupcijas līmenis ir augstākais.
TI norāda, ka “augstāks korupcijas līmenis Covid-19 krīzē kļūst par galveno likuma ienaidnieku”, kas rada vēl citus izaicinājumus sabiedrībā.
“Jo valsts ir demokrātiskāka un atvērtāka, jo spējīgāka tā ir cīnīties pret korupciju. Mēs esam redzējuši situāciju, kad vairākās valstīs pasliktinās cilvēktiesību situācija, tiek ierobežota vārda brīvība. Un šajā gadījumā parasti ir tā, ka centieni apkarot korupciju tiek izskausti,” saka TI pārstāvis Eriksons.