Otrdien Maskavas tiesa sāks izskatīt Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta (FSIN) prasību nomainīt opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam 2014.gadā piespriesto nosacīto sodu pret reālu cietumsodu. Uz sēdi ieradusies Navaļnija sieva Jūlija, kura kopā ar vīru atgriezās Krievijā no Vācijas, kur Navaļnijs ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok".
Jūlija Navaļnija ierodas uz vīra tiesas sēdi Maskavā (2)
Jūlija Navaļnija uz tiesu devusies kopā ar advokāti Olgu Mihailovu, vēsta izdevums "Novaja Gazeta".
Navaļnija nofotografēta pie tiesas ēkas.
Pie tiesas izvietoti policisti un specvienības OMON kaujinieki. Vietējie mediji ziņo, ka tiekot pārbaudīti dokumenti un apskatīts somu saturs cilvēkiem, kuri iznāk no tiesas ēkai līdzās esošās metro stacijas.
Продолжается проверка документов у метро «Преображенская площадь» (рядом с Мосгорсудом), у некоторых досматривают рюкзаки.
— Новая Газета (@novaya_gazeta) February 2, 2021
Видео: Татьяна Васильчук / «Новая газета»
➡️https://t.co/4Ab8LwkrNd pic.twitter.com/ZwvbFHjM7W
Medija "The Independent" korespondents Olivers Kerols ziņo, ka pie tiesas ēkas sākušies pirmie aresti.
Arrests already starting near #Navalny courtroom ahead of trial that is expected to see him given several years real jail time pic.twitter.com/HabaVpin6e
— Oliver Carroll (@olliecarroll) February 2, 2021
Krievijas Ģenerālprokuratūra atbalstījusi FSIN prasību. Ģenerālprokuratūra norādījusi, ka Navaļnijs esot daudzkārt pārkāpis pārbaudes termiņa nosacījumus, kas paredzēja, ka viņam ne retāk kā divas reizes mēnesī jāreģistrējas sodu uzraudzības inspekcijā, bet pēc izrakstīšanās no slimnīcas Vācijā, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas, politiķis esot "pilnībā izvairījies no likumā paredzētās kontroles".
Navaļnijs 17.janvārī tika aizturēts Maskavas Šeremetjevas lidostā pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".
Navaļnijam pērnā gada 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.
22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".
2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.
Izmeklēšanā, ko veikuši pētnieciskās žurnālistikas centri "Bellingcat" un "The Insider" sadarbībā ar vācu žurnālu "Der Spiegel", noskaidrots, ka Navaļnija slepkavības mēģinājumu veikuši Krievijas Federālā Drošības dienesta (FSB) aģenti.
Pats Navaļnijs paziņojis, ka tie šo noziegumu nav varējuši pastrādāt bez tieša Krievijas prezidenta Vladimira Putina norādījuma.
FSIN pagājušā gada nogalē izplatīja paziņojumu presei, kurā, atsaucoties uz publikāciju žurnālā "The Lancet", norādīts, ka Navaļnijs no slimnīcas Berlīnē, kur viņš tika ārstēts pēc noindēšanas mēģinājuma, izrakstīts 20.septembrī, bet līdz 12.oktobrim "pārgājušas visas viņa slimības sekas".
Tādējādi, pēc varasiestāžu domām, Navaļnijam kā nosacīti notiesātam jau vajadzēja atgriezties Krievijā.
Maskavas tiesa 2014.gada decembrī atzina brāļus Navaļnijus par vainīgiem krāpšanā un uzņēmuma "Yves Rocher" līdzekļu izlaupīšanā, kā arī piesprieda Aleksejam Navaļnijam trīsarpus gadu nosacītu cietumsodu un piecu gadu pārbaudes laiku, bet viņa brālim Oļegam - trīsarpus gadu ieslodzījumu vispārējā režīma kolonijā.
Tiesas noteiktais pārbaudes laiks beidzās 2020.gada 30.decembrī.
Tajā paša laikā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) atzinusi, ka brāļiem Navaļnijiem šajā lietā bijušas liegtas tiesības uz taisnīgu tiesu, un Krievijas Tieslietu ministrija izmaksājusi viņiem ECT noteiktās kompensācijas.