Tomēr līdzšinējā tiesu prakse lielas cerības labticīgajiem pircējiem nedod. Mantu, ko uzskata par noziedzīgi iegūtu, ja nav cietušo, parasti atdod valstij.
Satversmes tiesa pirms dažiem gadiem izskatīja līdzīgu gadījumu – izmeklētājs bija nolēmis atņemt bankai izsolē iegādātu īpašumu un atdot to cietušajam, kam tas pirms tam bija izkrāpts. Skaidrot intervijā raidījumam "de facto" galvenos secinājumus tiesa nevēlējās, bet rakstiski atbildēja, ka labticīga ieguvēja aizsardzībā ir pieļaujam izņēmums, ja ir noticis noziegums.
Satversmes tiesa viedokli prasīja daudziem juristiem, un viņi bija dažādās domās. Tiesa secināja, ka Latvijā likums ir samērīgs, jo labticīgie ieguvēji pēc tam var mēģināt piedzīt zaudējumus, tai skaitā no apsūdzētajiem vai notiesātajiem.
Tomēr jāatzīmē, ka praksē vainīgos, no kuriem piedzīt zaudējumus, var atrast tikai pēc daudziem gadiem, sliktākajā gadījumā – nekad.
Satversmes tiesa gan arī atzīmēja, ka Saeimai būtu jānodrošina arī labticīgiem ieguvējiem efektīvas iespējas prasīt zaudējumu atlīdzību. Vai šī norāde ņemta vērā, Satversmes tiesa aicināja prasīt Tieslietu ministrijai vai Saeimai.
Saeimas deputāts, Krimināltiesību apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins (JV) sola jautājumu izrunāt kādā no tuvākajām apakškomisijas sēdēm. Viņš pieļauj – ja nav sākotnējā īpašnieka, kam atdot noziedzīgi iegūtu mantu, kā "de facto" minētajos gadījumos ar dzīvokļiem, iespējams, pareizāk būtu tos neatņemt labticīgajiem ieguvējiem. Tomēr situācija nav tik vienkārša, jo ir gadījumi, kad labticīgā ieguvēja statuss var tikt apšaubīts.
"Ja nav šaubu, ka persona ir labticīgs ieguvējs, es domāju, ka ir pamats domāt, lai manta paliktu pie tā cilvēka, kurš legāli to iegādājies, jo konfiskācija nav pašmērķis. Bet no otras puses - nedrīkst radīt iespēju shēmot, ka labticīgo ieguvēju izmantos, lai legalizētu [noziedzīgi iegūtu mantu]. Tas arī neder," sacīja Judins.
Tieslietu ministrijā uz jautājumu, kas ir darīts, lai labticīgie ieguvēji, zaudējot dzīvokli, varētu efektīvāk aizstāvēt savas tiesības, atbildēja, izklāstot Satversmes tiesas secinājumus, ka labticīgie ieguvēji var ar prasību vērsties pret nozieguma izdarītāju. Ministrijā nav apkopota informācija par šādām prasībām un vai tās bijušās sekmīgas.