Indētājiem pa pēdām: FDD divas reizes mēģināja nogalināt Krievijas opozīcijas aktīvistu (18)

Izmeklē "Bellingcat" un "The Insider"
Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) slepenā vienība, kas organizēja opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija un vēl vairāku cilvēku indēšanu, ir atbildīga arī par diviem opozīcijas politiķa Vladimira Kara-Murzas slepkavības mēģinājumiem 2015. un 2017. gadā, secināts pētnieciskās žurnālistikas projektu “Bellingcat” un “The Insider” jaunākajā izmeklēšanā. 

Krievijas žurnālists un politiķis Kara-Murza jaunākais ar opozīcijas aktivitātēm nodarbojas jau vairāk nekā 20 gadus. Viens no viņa galvenajiem sasniegumiem ir tā dēvētā Magņitska likuma sagatavošana un lobēšana ASV. Magņitska likums ASV tika pieņemts 2012.gadā, un saskaņā ar to “melnajā sarakstā” tiek iekļauti Krievijas pilsoņi, kas bijuši saistīti ar fonda “Hermitage Capital” jurista un korupcijas apkarotāja Sergeja Magņitska nāvi cietumā. 

Kara-Murza arī bija viens no redzamākajiem Krievijas opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova līdzgaitniekiem. 

2014.gadā Kara-Murza atgriezās no ASV, kur viņš pirms tam vairākus gadus strādāja, lai piedalītos Mihaila Hodorkovska kustības “Atvērtā Krievija” dibināšanā. 2015.gada maijā Kara-Murza tika saindēts pirmo reizi. 

Pirmā indēšana 

Kā noskaidroja “Bellingcat” un “The Insider”,

FDD darbinieki sāka sekot Kara-Murzam dažus mēnešus pirms viņa pirmās saindēšanas 2015.gadā.

FDD vienības pārstāvji sekojuši opozīcijas aktīvistam līdzi viņa izbraucienos, tostarp uz Tomsku, Sanktpēterburgu, Kazaņu un Kaļiņingradu. Visos četros gadījumos uz pilsētām, kur devās Kara-Murza, viņam sekoja FDD darbinieks Aleksandrs Samofals. Šis cilvēks iepriekš bijis saistīts ar politiķa Ņikitas Isajeva indēšanu, bet Navaļnija indētāju grupā viņš neietilpa. 

Konstantīns Kudrjavcevs, kas vēlāk darbojās “Navaļnija grupā”, Kara-Murzam sekojis vienu reizi, secināts izmeklēšanā.  

Kara-Murza sajutās slikti dažas dienas pēc atgriešanās Maskavā no Kazaņas.  

“Bellingcat” un “The Insider” uzskata, ka indētāji toksīnu varētu būt uzklājuši vai nu kādam priekšmetam viņa dzīvoklī Maskavā, vai arī ar indi iesmērējuši viņa apakšveļu viesnīcā Kazaņā.

Kara-Murza tika saindēts 2015.gada 26.maijā. Savukārt 27.maijā viņam bija paredzēts doties uz Kaļiņingradu, lai piedalītos diskusijā, tomēr FDD darbinieki nebija iegādājušies biļetes, lai sekotu viņam šajā braucienā. Acīmredzot, viņi jau laicīgi zināja, kas notiks 26.maijā. 

Pēc nogādāšanas slimnīcā Kara-Murzam tika noteikta diagnoze “sirds nepietiekamība”. 

“Bellingcat” un “The Insider” vērš uzmanību uz līdzībām ar Navaļnija piedzīvoto slimnīcā Omskā - arī Kara-Murzas gadījumā ārsti stāstīja, ka viņu nevarot transportēt, tāpēc nav iespējama viņa pārvešana uz slimnīcu ārvalstīs. Tajā pašā laikā “anonīmi avoti” presei sāka nopludināt dažādas notikušā versijas, piemēram, ka Kara-Murza esot pārdozējis antidepresantus. 

Otrā indēšana 

Pēc pirmās saindēšanas Kara-Murza ātri atveseļojās. Neilgi pēc tam viņš atsāka braucienus pa Krieviju, kas nozīmē, ka viņam atkal sāka sekot FDD darbinieki. 

2016.gadā FDD “kopā” ar Kara-Murzu apmeklēja Kazaņu, Sanktpēterburgu un Ņižņijnovgorodu. 

Otro reizi Kara-Murza tika saindēts 2017.gada 2.februārī. 

“Bellingcat” un “The Insider” autori izsaka pieņēmumu, ka otrajā reizē ar indi varēja tikt apsmērēta Kara-Murzas zobu birste. 

Otrajā reizē Kara-Murza slimnīcā nonāca ar vairāku iekšējo orgānu darbības traucējumiem. Šoreiz saslimušā vīra urīna un asiņu paraugus paņēma viņa sieva, lai nodotu tos neatkarīgām laboratorijām.  

Sieva šos paraugus nodeva ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) aģentiem. 

ASV pārstāvji viņai solīja veikt neatkarīgu analīzi un izmeklēšanu, tomēr vēlāk FIB atteicās publiskot izmeklēšanas rezultātus. 

Vēlāk tiesa noteica FIB pienākumu publiskot tā rīcībā esošo informāciju, tomēr birojs publiskoja vien daļu savas atskaites, aizbildinoties ar pārējo datu noslepenošanu. 

FIB ziņojumā uzsvērts, ka Kara-Murza indēšana bijusi iepriekš plānota, tomēr tur netika atklāts, ar ko tieši viņš saindēts. 

FIB nevēlēšanos atklāt visu tā rīcībā esošo informāciju “Bellingcat” un “The Insider” skaidro ar to, ka 2018.gadā ASV notika vairākas FIB augstākās vadības tikšanās ar vairāku Krievijas specdienestu vadītājiem, kurās abas puses, iespējams, panākušas kaut kādu vienošanos, daļa no kuras varētu būt Kara-Murzas lietas informācijas neatklāšana.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu