Statistika liecina, ka absolūtā vairākumā Valsts policija piemēro preventīvos norādījumus bez naudas soda. Naudas sodas piemērošana nav Iekšlietu ministrijas un Valsts policijas uzstādījums."
Saeimas aizsardzības un iekšlietu komisijas vadītājs plāno uz kādu no tuvākajām sēdēm aicināt kontrolējošās iestādes, lai pārrunātu situāciju ar sodu piemērošanu. Viņaprāt, prevencijas darbs ir nepietiekams.
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancēns (JKP) atzīst, ka naudas iekasēšana nedrīkst būt pašmērķīga.
"Ir atšķirība, vai jūs ejat ar eksperimentiem uz šiem veikaliem, lai vienkārši iekasētu naudu, vai arī jūs ejat ar pārbaudi un, ja redzat šo pārkāpumu, vispirms aizrādāt un piefiksējat, ka jums ir šis brīdinājums un tad nākamajā reizē ejat ar šo lielo sodu.
Piekrītu, ka tik mainīgos apstākļos nedrīkst iet ar tādu attieksmi - tikai iekasēt naudu iekasēšanas pēc, lai tikai būtu atskaite."
Sodus par Covid ierobežojumu pārkāpšanu var piemērot arī pašvaldības policija. Taču kopējas statistikas par piemērotajām sankcijām nav. Statistika no Rīgas pašvaldības policijas rāda, ka tā nepilna gada laikā par Covid aizliegumu neievērošanu piemērojusi turpat 300 tūkstošus soda naudās (289 517 eiro), bet iekasēta trešā daļa, jeb 79 917 eiro.
Siguldas pašvaldības policijas priekšnieks Māris Riekstiņš arī norāda uz problēmu, ka nav vienota reģistra, kas ļautu saprast, vai par vienu un to pašu pārkāpumu kāds nav sodīts divreiz no dažādu kontrolējošo iestāžu puses.
"Mums nav kopēja, vienota informācijas apmaiņa. Valstiskā līmenī par to tiek domāts, par vienotu notikumu reģistru, kas būtu pie informācijas centra. Bet, runājot par pašvaldības policijām, tad tā pievienošanās reģistram varētu plānota līdz 2025.gadam."
Epidemioloģisko drošību gan neievēro arī paši tiesībsargājošo iestāžu vadošie pārstāvji. TVNET ziņoja par Ogres pašvaldības policijas priekšnieku Uģi Ulmani un viņa vietnieku Ēriku Diču, kuri tika nofilmēti pusdienojam kādā Ogres kafejnīcā. Kaut sākumā abi mēģināja taisnoties, ka darba uzdevumā veikuši kontrolpirkumu, vēlāk jau atstādinātās amatpersonas atzina kļūdu un sabiedrībai atvainojās.