“Man galvenais – kas tad ir mūsu stratēģija? Saprotu, ka Lielbritānijā ir laikam armija un viens ģenerālis, kas atbildīgs par smago loģistiku. Kā mums ir?” decembra pirmajā sēdē, kad valdību beidzot sasniegusi vakcinēšanas stratēģija pret Covid-19, uztraucas premjers Krišjānis Kariņš (JV). “Kas ir vārds un uzvārds, ka šo te konkrēti organizē, lai nopotētu 1,3 vai 1,9 miljonus iedzīvotāju? Tas ir milzu loģistikas jautājums. Vai mums tiešām ir, kā saka, esošā struktūrā, ka tas vienkārši tā notiks, vai mums nevajadzētu apsvērt iesaistīt armiju?
VM valsts sekretāre Daine Mūrmane – Umbraško atbild, ka Latvijā par visu procesu atbild Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens: “Viņam tiešām arī viss šis ir uzticēts.” No viņas teiktā rodas iespaids, ka uztraukumam nav pamata, jo ir pieredze ar pretgripas vakcināciju (lielākais sapotēto skaits pret gripu ir ap 200 000, pret Covid-19 vajag vismaz 1,3 miljonus – red.) Apzinātas potēšanas kabinetu spējas, ja vajadzēs, piesaistīs aptiekas vai organizēs izbraukumus uz darba kolektīviem.
Henkuzena loma vakcīnu iepirkuma fiasko līdz šim nav novērtēta – ieskaitot to, ka viņš 17. novembrī valdībai sniedza maldinošu informāciju par BioNTech/Pfizer vakcīnas sarežģītību iepretim pārējām. Salīdzinot viņa teikto ar publiski pieejamo ražotāja, ASV regulatoru un Eiropas Medicīnas aģentūras dokumentāciju, Re:Baltica secināja, ka vismaz seši no apgalvojumiem ir nepatiesi, maldinoši vai pārspīlē vakcīnas sarežģītību.
Re:Baltica lūdza arī ražotāju komentēt tabulas patiesumu, kā arī saziņu ar Latvijas iestādēm, bet saņēma atteikumu. Līdz publicēšanas brīdim arī neizdevās pārbaudīt, tieši kādas instrukcijas Henkuzena prezentācijas dienā bija pieejamas Eiropas zāļu aģentūrai un Veselības ministrijai. Re:Baltica turpinās to izmeklēt, jo tas ir galvenais ierēdņa izskaidrojums – tobrīd bija daudz neskaidrību, daudz informācijas parādījās vēlāk, informācija balstīta uz ražotāja sniegto EK. Šobrīd lapās pieejamas tikai jaunākās dokumentu versijas, bet ir skaidri redzams, ka gan ASV regulators, gan ražotājs norāda iespēju glabāt transportēšanas konteinerā 30 dienas, kas atceļ jautājumus par obligātām dziļo saldētavu iegādēm – un noteikti ne vakcinācijas kabinetos, kā Henkuzens stāsta valdībai.