Ņemot vērā, ka ļoti lielu nozīmi informācijas iegūšanā par vakcīnu spēlē meklēšanas rezultāti internetā, krāpnieki pēta, kā “uzlauzt” meklēšanas servisu algoritmus, nereti ieguldot lielus līdzekļus, lai sponsorētu savas lapas un radītu uzticību tām.
“Jaunākā paaudze parasti meklēšanas rezultātiem pieiet kritiski. Taču
vecākās paaudzes, kas internetā nav "uzaugušas", ir īpaši ievainojamas. Šie cilvēki gaida, ka “Google” piedāvās tikai un vienīgi to, kas ir uzticams.
Tomēr jāuzmanās ir jebkurā gadījumā,” pauž Vanderbilta universitātes Datu zinātņu institūta direktors Duglass Šmits.
Tikmēr „Kaspersky” pētnieki aplūkojuši 15 tirdzniecības vietas tumšajā tīmeklī (darknet) un atraduši triju galveno Covid-19 vakcīnu — „Pfizer” un “BioNTech”, „AstraZeneca” un „Moderna” pārdošanas sludinājumus. Atrasti arī pārdevēji, kas piedāvājuši neapstiprinātas Covid-19 vakcīnas.
Lielākā daļa pārdevēju bija no Francijas, Vācijas, Apvienotās Karalistes un ASV, un vienas devas cena svārstījās no 200 līdz 1200 ASV dolāru.
Vienas vakcīnas vidējā cena melnajā tirgū ir aptuveni 500 dolāru.
Saziņa parasti notiek šifrētās ziņapmaiņas lietotnēs, piemēram, „Wickr” un „Telegram”, savukārt samaksa tiek pieprasīta kriptovalūtās, galvenokārt “Bitcoin”, ko ir daudz grūtāk izsekot.
Vairums šo pagrīdes pārdevēju bija veikuši 100–500 darījumu, kas liecina, ka viņi piegādā preces, bet nav skaidrs, ko patiesībā nopērk darknet lietotāji. Pašlaik arī nav iespējams noteikt, cik no tiešsaistē piedāvātajām vakcīnu devām ir īstas devas un cik daudzi sludinājumi ir krāpšana.
Arvien pieaugušā krāpnieku aktivitāte rada papildu problēmas Eiropas Savienībā īstenotajai vakcinācijas kampaņai, ko kavē negaidītas plānu maiņas, piemēram, vakcīnu ražotāju īstenotās piegādes, kas ir daudz mazākas, nekā sākotnēji plānots. Tāpat vērojama arī zināma sociālā pretestība, it īpaši attiecībā uz “AstraZeneca” ražoto vakcīnu.
Pašlaik Eiropas Savienībā ir vakcinēti aptuveni 5% no pieaugušo cilvēku populācijas. Tas ir ievērojami mazāk nekā Lielbritānijā, Izraēlā vai ASV. Līdz ar to rodas jautājumi, vai Eiropas blokam izdosies sasniegt savu mērķi – līdz vasaras beigām vakcinēt 70% no pieaugušo populācijas.