“Rudenī mums bija ļoti daudzveidīgi vīrusu veidi, bija apmēram kādi desmit, no kuriem četri bija tādi dominējoši - protams, sākotnēji viņi bija atvesti, bet mēs redzam, ka Latvijā viņi attīstās tālāk -, tad tas pārsteigums nāca tiešām šā gada sākumā, kad mēs konstatējām, ka tos visus ir aizstājis viens dominējošs vīrusa paveids, kurš visbiežāk ir sastopams Lielbritānijā. Tas arī noveda pie secinājuma, ka
kaut kad ir notikusi diezgan paliela ieceļošana, un tieši tie ieceļotāji ir tie, kas izplatījuši to vīrusu tālāk,”
skaidro Biomedicīnas centra, kur sekvencēšanu veic, direktors Jānis Kloviņš.
Jāuzsver, ka šajā gadījumā runa nav tieši par lipīgāko paveidu, bet Lielbritānijā vispār sastopamajām mutācijām. Īpaši lipīgais variants Latvijā līdz šim atrasts kopumā 36 paraugos. Šādi gan analizē nelielu daļu pozitīvo paraugu, turklāt atklātajiem lielākoties nav zināms avots – tātad tas ir tikai viens posms vienotā plašākas izplatības ķēdē.
Tagad gan sekvencēšanas jaudas kāpinās, papildus vietējām iespējām daļu paraugu sūtot uz Vāciju, ko organizē References laboratorija. Un pirmie rezultāti no turienes gaidāmi pēc 9. marta. Tiesa, arī tam gan ir savi griesti. Nacionālās references laboratorijas vadītāja pienākumu izpildītājs Sergejs Ņikišins skaidro: “Tā nav vienkārši metode - rutīnas metode, bet diezgan sarežģīta, kura prasa ne tikai iekārtas, bet arī cilvēkresursus. Arī bioinformātiķus, kuri analizē tos datus, kuri apstrādā saņemtos sekvencēšanas datus. Arī tie dati, kuri saņemti no Eiropas, mums pašiem tie jāanalizē un jāaizdara visi secinājumi.” Laboratoriju speciālisti gan uzsver, ka sekvencēšanas kvantitātei arī nav tik liela nozīme. Tās uzdevums drīzāk ir sekot arvien jaunām mutācijām. Savukārt brīdī, kad tās ir atklātas, tas jau ir epidemioloģiskās analīzes un situācijas pārvaldīšanas jautājums.