“Man beidzot ir labs miegs, uzlabojusies veselība, eju uz darbu priecīgs un tāds pats nāku mājās,” ar gandarījumu stāsta Kaspars*, kas pēc septiņiem nostrādātiem gadiem nu policiju pametis. Lielāko dienesta laiku nostrādāja Kārtības policijā, kur kadru trūkst visvairāk. Viņa stāsts nav unikāls. Tieši pretēji – ilustrē problēmas, kas pazīstamas gandrīz katram policijas darbiniekam.
Kārtības policijā pērnā gada beigās trūka 838 darbinieku visā Latvijā. Desmit gados bedre no 5% izaugusi līdz 20% jeb katram piektajam, stāsta Kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis, kurš atzīst, ka agrāk par to lasījis tikai grāmatās, bet tagad darbinieki slodzes dēļ izdeg acu priekšā: “Man tas bija kaut kas svešs, bet tagad redzu to kolēģu vidū. Cilvēki izdeg. Spēcīgi vīrieši ilgstoši nevar strādāt. Kaut kas nav kārtībā, cilvēki ir pārstrādājušies.”
Kopējais vakanču skaits ir lielāks, nekā saskaitot kopā reģionu pārvaldes, jo daļa vakanču ir izkaisītas pa Galvenās kārtības pārvaldi, koledžu un centrālo aparātu.
Pēc paša (ne)vēlēšanās
“Sakrājās,” uz jautājumu, kāpēc aizgāja no policijas, strupi atbild Kaspars. Krājās gadiem, bet pēdējo pilienu atminas skaidri. Īsi pirms kārtējām mācībām vīrietis apslima, bet tiešais priekšnieks brīdināja, ka slimības lapai “būs sekas”. Mācībās arī slims vienmēr varot atrast, ko darīt. Kaspars nepiekrita un paņēma slimības lapu. Pēc izveseļošanās gaidījusi saruna pie priekšnieka. “Kāpēc ņēmi slimības lapu, būs sū*i, kas tā par lietu, tu visus pievīli, tu tur tāds un šitāds,” toreiz dzirdēto atstāsta Kaspars. Neizprotot, kā slimību var uzskatīt par neizdarību, Kaspars sarunas karstumā nolēma, ka pietiek. Uzrakstīja atlūgumu un jau vairāk nekā gadu ir prom.