Drēbju kaudzes, gludināmais dēlis un veļas žāvētājs ir tikai dažas no lietām, kas mājās mēdz aizņemt pārāk daudz vietas - veļas zona daudzos mājokļos ir neapgūta teritorija, un pavasara tīrīšana ir īstais brīdis, kad to vērst par labu. IKEA interjera dizainere Anastasija Gobrusjonoka dalās idejās, kā ierīkot veļas zonu, pat tad, ja vietas mājās ir pavisam maz.
Idejas funkcionālai veļas zonai
Atrodi īsto vietu
Dzīvojamās platības ir tik, cik ir, tāpēc ieteicams paraudzīties uz savu mājokli ar citām acīm, lai atklātu neizmantotās vietas. Tas var būt pagrabs, bēniņi vai balkons, ko vismaz daļēji var atvēlēt veļas zonai. Var pietikt pat ar gudri iekārtotu vietu kādas telpas stūrī. Ja mājoklī uz grīdas ir pavisam maz brīvas vietas, atklāj jaunus plašumus pie sienām. Ja nevari ierīkot atsevišķu veļas telpu, izveido vairākas speciālas zonas, piemēram, atsevišķu vietu veļas mazgāšanai, žāvēšanai un glabāšanai.
Pārspēj šaurību gudrībā
Veļas zonā ieteicams pēc iespējas izmantot sienas. Īsti brīnumdari ir mitrām telpām piemērotas plauktu un atvilktņu sistēmas - ar tām var veidot kombinācijas līdz pat griestiem, un tās pēc vajadzības var pārveidot. Lai būtu ērti darboties, iekārtojumam jābūt funkcionālam, un, vēlams, lai viss būtu labi redzams un pārskatāms - kā uz delnas. Dzīvojot kopā ar bērniem, drošība ir pirmajā vietā. Gādā par to, lai mazie ziņkārīgie pirkstiņi nevarētu aizsniegt mazgāšanas līdzekļus un citas ķimikālijas. Bīstamos līdzekļus ieteicams glabāt augstā plauktā vai slēdzamā skapītī.
Svarīgs arī pareizs apgaismojums - papildus vispārējam apgaismojumam, nepieciešamas arī darba lampas, piemēram, pie gludināmā dēļa. Ierīkojot apgaismojumu mitrā telpā, jāievēro atbilstošie piesardzības pasākumi. Mitrā telpā jāizmanto speciāls apgaismojums, un ir nepieciešams zemējums.
Katrai lietai sava vieta
Dažādos mājokļos novērojama kopīga iezīme: gan tīrais, gan mazgājamais apģērbs krājas uz krēsliem, uz veļas mazgājamās mašīnas vai citviet. Ja mājās ir veļas grozs, tas parasti ir viens un veļa netiek šķirota. Veļas kastes vai maisus ieteicams marķēt ar uzrakstiem vai piktogrammām atkarībā no mazgāšanas temperatūras vai veļas krāsas un glabāt tos skapī, vannasistabā vai speciāli ierīkotā vietā. Noderīgs ieteikums ir veļas maisu likt pārģērbšanās vietā, kur ir ērtāk apģērbu uzreiz atstāt.
Daudzos mājokļos tīrīšanas līdzekļi un piederumi glabājas uz grīdas. Ērtību un kārtības labad tos var salikt ratiņos (ja mājās ir mazi bērni, tad slēgtos augstajos skapīšos). Uz pakaramā var likt salokāmo veļas žāvētāju, gludināmo dēli vai apģērbu. Perforētais dēlis nav liels, taču apbrīnojami funkcionāls. Papildinot to ar pakaramajiem un plauktiņiem, tas kļūst pār īstu varoni, kārtojot tādas sīklietas kā knaģi, veļas rullīši vai šķēres.
Mazgā un tīri ilgtspējīgāk
Vairums apģērbu nemaz nav jāmazgā karstā ūdenī vai vismaz ne katrā mazgāšanas reizē. Lai ietaupītu elektroenerģiju, mazgāšanai izvēlies 30° C režīmu. Ja veļu žāvē, to izkarinot, apģērbs kalpo ilgāk un ietaupās elektroenerģija. Un padomā, vai visi apģērbi patiešām ir jāmazgā - kādreiz pietiek, ja pāris reizes vilktu apģērbu pakarina un ļauj tam "izvējoties". Tā var ietaupīt ne vien ūdeni, bet arī samazināt nodilumu un paildzināt drēbju kalpošanas laiku.