Kad lašus drīkst ķert legāli
Lašus legāli Latvijas upēs var ķert no 1. janvāra līdz maija sākumam, kad tie atgriežas jūrā. Lai Salacā, Gaujā vai Ventā pēc nārsta drīkstētu noķert un paturēt lasi vai taimiņu, jāpērk licence. Arī Irbē, Vitrupē, Svētupē un citās Latvijas upēs pēc lašveidīgo zivju nārsta lieguma beigām ir atļauts spiningot zivis. Ja spiningojot pieķeras lasis, makšķerniekam tas jāatlaiž. Ar vai bez bučošanas. Realitātē ne viens vien zivi noslēpj krūmos un vakarpusē ved to mājās. Ja makšķernieku aizturēs ar zivi, viņam būs jāmaksā sods.
Nezinu, kāpēc, bet ļoti reti kāds uzdrošinās runāt pretī zivju bučotājiem. Tas ir tik nežēlīgi – saplēst zivij muti, nomocīt un tad mīļi pamāt. Pēc šādām nežēlībām daudzas zivis nevis pārdzimst par prinčiem vai atgriežas nārsta vietā, bet nonāk ūdra vai jūras ērgļa nagos.
Lašu licenču skaits katrā lašupē ir ierobežots. Piemēram, Salacā sezonā tiek iztirgots 1500 vienas dienas licenču, un, neraugoties uz to, ka šī licence maksā 15 eiro, gribētāju tās iegādāties ir daudz vairāk, nekā tiek piedāvāts. Ierobežotajam licenču skaitam ir pamats, jo liels makšķernieku skaits samazinātu zivju daudzumu upē, taču, zinot, ka lielāko daļu savas dzīves mūsu upēs dzimušais lasis pavada Baltijas jūrā pie Dānijas un Zviedrijas krastiem, jārēķinās, ka šo zemju zvejnieki savos tīklos ķer arī tos lašus, par kuru populācijas atjaunošanu gādā Latvijas dabas aizsardzības iestādes. Lai katra valsts nerīkotos pēc saviem egoistiskajiem ieskatiem, zivju nozveju Baltijas jūrā uzrauga starptautiska institūcija ICES, kas 2020. gadā ieteica Baltijas jūrā lašu nozveju limitēt līdz 96,3 tūkstošiem lašu. Latvijas zvejniekiem atļauts nozvejot 11,4 tūkstošus lašu, t.i., trīs reizes mazāk kā 2011.gadā.