Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Latvijā konstatēts Covid-19 Dienvidāfrikas paveids, kurš ir noturīgāks pret vakcīnām (18)

Papildināts
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: EPA/LUONG THAI LINH

Latvijā konstatēts viens saslimšanas gadījums ar Covid-19 Dienvidāfrikas paveidu, šorīt intervijā Latvijas Radio pastāstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP)

Pēc viņa domām, tas ir ļoti bīstams, jo pret šo paveidu arī Covid-19 vakcīnas var būt mazāk iedarbīgas, tāpēc tā izplatība pēc iespējas ir jāierobežo.

Lai gan saslimstība ar Covid-19 Latvijā lēnām samazinās, tomēr jāuzmanās no ievestajiem jaunajiem paveidiem.

Ministrs sīkāk nekomentēja faktu par konstatēto gadījumu, bet piebilda, ka eksperti gatavo detalizētu scenāriju, kā rīkoties, ja saslimstība ar lipīgo Covid-19 paveidu palielināsies.

Kā pastāstīja "E. Gulbja laboratorijas" zinātniskais direktors, molekulārais ģenētiķis Dmitrijs Perminovs Covid-19 izraisošā vīrusa Dienvidāfrikas paveids atklāts pagājušajā nedēļā "E. Gulbja laboratorijā".

Viņš stāstīja, ka, veicot masveida skrīningu, 15.martā tika konstatēts aizdomīgs testa paraugs, ko vajadzēja apstiprināt. "Man paralēli bija citas metodikas iestrādes. Jau pagājušā gada decembrī vai šā gada janvārī vairākos pētījumos varēja redzēt, ka tieši tajās mutācijās, kas ir izplatītas Dienvidāfrikas un Brazīlijas variantam, izmaiņas pīķa proteīnā, pret kuru ir vakcīnas taisītas un cilvēkiem vairāk veidojas antivielas, ir svarīgas un ir jātur papildu reaktīvi kaut vai zinātniskiem nolūkiem," sacīja Perminovs.

18.martā aizdomīgā testa paraugam tika atrastas trīs mutācijas, kas ir raksturīgas Covid-19 izraisošā vīrusa Dienvidāfrikas paveidam.

Galvenais, ka viena no mutācijām vīrusam dod iespēju izvairīties no imūnatbildes, uzsvēra laboratorijas zinātniskais direktors.

Perminovs skaidroja, ka šo Covid-19 izraisošā vīrusa Dienvidāfrikas paveidu izdevās operatīvi atklāt, jo 15.martā tas tika pamanīts, bet jau 18.martā aizdomas apstiprinājās. "Šo paveidu var diezgan viegli izolēt. Lielbritānijas paveids strauji izplatās, taču tas teorētiski neietekmē ne iespēju saslimt otru reizi, ne vakcīnu efektivitāti. Savukārt

Dienvidāfrikas paveids neizplatās tik strauji kā Lielbritānijas paveids, taču tas var izvairīties no imūnatbildes un var samazināties vakcinācijas efektivitāte,"

skaidroja molekulārais ģenētiķis.

Viņš pauda gandarījumu, ka laboratorijas iestrādes ir efektīvas un laboratorija šo paveidu varēja operatīvi atklāt un nodod informāciju Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologiem. "Teorētiski vajadzētu būt tā, ka SPKC epidemioloģi ir sazinājušies ar šo cilvēku un būs iespēja neļaut šim variantam izplatīties," sacīja Perminovs.

Jau ziņots, ka Latvijā janvāra beigās tika atrasti Covid-19 jaunā Lielbritānijas paveida gadījumi, bet 15.martā Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijā atklāts Covid-19 slimību izraisošā vīrusa Ugandas jeb A.23.1 paveids, kas lokāli izplatījies Liepājā.

Līdz šim Latvijā Dienvidāfrikas paveids nebija atklāts, lai gan tas bija izplatījies citās pasaules valstīs.

Tāpat ziņots, ka Covid-19 vakcīnas "Comirnaty" izstrādāji uzņēmumi "Pfizer" un "BioNTech" paziņoja, ka viņu vakcīna ir efektīva pret jaunā koronavīrusa Lielbritānijas un Dienvidāfrikas paveidiem.

Kā teikts abu kompāniju paziņojumā, "nelielās atšķirības", kas pamanītas testos, salīdzinot oriģinālo vīrusu ar jaunajiem paveidiem, "diezin vai novedīs pie ievērojamas vakcīnas efektivitātes samazināšanās".

Lai arī rezultāti rāda, ka nav nepieciešama jauna vakcīna pret jaunajiem paveidiem, "Pfizer" un "BioNTech" paziņoja, ka reaģēs, ja būs liecības, ka jaunie paveidi spēj uzveikt viņu pašreizējo vakcīnu.

Jaunais Covid-19 variants, kas sākotnēji tika konstatēts Lielbritānijā, šobrīd atklāts vismaz 70 valstīs. Dienvidāfrikas paveids, kurš tāpat kā Lielbritānijas paveids ir lipīgāks, atklāts 31 valstī.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu