Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Pētījums: rakstīšana uz papīra uzlabo smadzeņu darbību (2)

Raksta foto
Foto: Unsplash

Rakstīšana ar roku uz papīra, nevis tālrunī vai datorā, uzlaboja smadzeņu darbību grupai Japānas universitātes studentu, kad viņi centās atcerēties stundu iepriekš  iegaumētu informāciju. 

“Patiesībā papīrs ir daudz sarežģītāks un derīgāks nekā elektroniskie dokumenti, jo tas satur vairāk nekā vienu informācijas veidu, kas jāatceras,” komentēja viens no pētījuma autoriem Kunijoši L. Sakai. 

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Frontiers in Behavioral Neuroscience”, rakstīts, ka rakstīšana ar roku uz papīra uzlabo atmiņu un ir efektīvāka. Pētījuma laikā brīvprātīgie, izmantojot papīru, mācīšanās uzdevumus pabeidza par 25 procentiem ātrāk nekā tie universitātes studenti, kas izmantoja planšetes un viedtālruņus. 

Pētījumā zinātnieki lika 48 brīvprātīgajiem lasīt fiktīvas sarunas starp cilvēkiem, kuri diskutēja par saviem nedēļas nogales plāniem nākamo nedēļu laikā, proti, par viņu stundu sarakstu, mājas darbu nodošanas termiņiem un personīgajiem plāniem. 

Pirms lasīšanas uzdevuma pētnieki brīvprātīgos sadalīja trīs grupās, balstoties uz dalībnieku atmiņas spējām un kādai rakstīšanas metodei viņi deva priekšroku – digitālai vai analogai. Zinātnieki ņēma vērā arī dalībnieku demogrāfiskos datus un vecumu. 

Lasot fiktīvās sarunas, studenti izmantoja kalendāru, lai atzīmētu datumu un laiku, ko pieminēja sarunas dalībnieki. Daži no studentiem to darīja, izmantojot papīra kalendāru un zīmuli, bet citi to pierakstīja digitālā kalendārā. 

Pēc stundu ilga pārtraukuma, kura laikā ar nesaistītu uzdevumu tika novērsta dalībnieku uzmanība, studentiem tika uzdoti jautājumi par laikiem un datumiem, kuru viņi pierakstīja. Procesa laikā ar magnētiskās rezonanses iekārtu tika novērotas viņu smadzenes. 

To studentu smadzenēs, kuri izmantoja analogo metodi, lai pierakstītu dzirdēto informāciju, tika novērota lielāka aktivitāte smadzeņu reģionā, kas atbild par valodu un vizualizāciju. Viņi arī uzrādīja labākus rezultātus vienkāršos atmiņas uzdevumos. 

Pētnieki secināja, ka papīrs un rakstīšana ar roku palīdz informācijai palikt atmiņā labāk nekā tad, ja tiek rakstīts viedtālrunī vai planšetē. Īpaši tas attiecas uz jaunākiem cilvēkiem. 

“Augstskolas studentu smadzenes joprojām attīstās un ir daudz jutīgākas nekā pieaugušo smadzenes,” piebilda Sakai.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu