ērce, saskaroties ar šķidrumu, piemēram, alkoholu vai eļļu, var sākt rīstīties un atvemt kuņģa saturu brūcē, veicinot vēl lielāku inficēšanās risku ar tās pārnēsātajiem vīrusiem vai infekcijām.
Lai pareizi noņemtu ērci, to nepieciešams ar pinceti vai speciālu rīku satvert pēc iespējas tuvāk ādai un ar rotējošām kustībām – gluži kā skrūvējot skrūvi – izvilkt ārā. Izmantojot skrūvēšanas tehniku, pastāv lielāka iespējamība noņemt visu ērci, arī galvu, kas, bieži vien, nepareizas noņemšanas tehnikas dēļ notrūkst un paliek, radot lielāku inficēšanās un iekaisuma risku. Lai izvairītos no vēl papildu infekcijas riskiem, veicot šo procedūru, lietojiet gumijas cimdus un dezinficējiet pinceti. Pēc ērces noņemšanas dezinficējiet brūcīti. Atbrīvojieties no ērces, ieliekot to noslēgtā traukā, lai, ja nepieciešams, varētu ērci nodot laboratoriskai pārbaudei. Pēc ērces noņemšanas novērojiet koduma vietu un nepieciešamības gadījumā vērsieties pie speciālista.
“Aptiekās ir pieejami speciāli ērču izņēmēji, kas palīdz noņemt piesūkušos ērci, nesaspiežot tās vēderu, un, kas svarīgi, izņem ērci ar visu galvu. Ar šiem izņēmējiem iespējams noņemt ērces gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, kā arī nav nepieciešams lietot papildu līdzekļus dezinfekcijai,” stāsta Apotheka farmaceite Amanda Ozoliņa.
Mīts nr. 5: Ērces kodienu var sajust. Valda maldīgs priekšstats, ka cilvēks spēj sajust brīdi, kad viņam piesūcas ērce, tomēr parasti ērces kodienu nejūt. Brīdī, kad ērce piesūcas,