Veselības ministrija sākusi darbu pie drošās ceļošanas zaļā sertifikāta (8)

Atpūta. Ceļošana.
Atpūta. Ceļošana. Foto: Augst / Eibner-Pressefoto via www.imago-images.de/imago images/Eibner

Veselības ministrija (VM) kopā ar Nacionālo veselības dienestu ir sākusi darbu pie risinājumiem drošās ceļošanas Eiropas Savienībā (ES) zaļā sertifikāta ieviešanai, tomēr Eiropas Komisijas (EK) nosprausto mērķi - ieviest šo risinājumu līdz vasarai - ministrija uzskata par ambiciozu, pavēstīja Veselības ministrijā (VM).

Savu nostāju VM skaidro ar to, ka ieviešanas procesā katrai dalībvalstij būs jārod atbilstoši risinājumi nacionālā mēroga informācijas tehnoloģiju sistēmās, lai varētu nodrošināt atbilstošu datu apmaiņu.

Līdzīgi jau iepriekš paustajam, ka Latvija atbalsta kopīga ES risinājuma rašanu attiecībā uz vakcinācijas sertifikāta digitalizēšanu, VM atbalsta EK priekšlikumu ieviest digitālo zaļo sertifikātu.

Pagājušajā nedēļā EK nāca klajā ar regulu priekšlikumu, kas paredz izveidot digitālo zaļo sertifikātu, kas plānots kā apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, ir saņēmusi negatīvu testa rezultātu vai pārslimojusi Covid-19. Mērķis šim sertifikātam ir atvieglot iedzīvotāju brīvu un drošu pārvietošanos ES Covid-19 pandēmijas laikā.

Jau ziņots, ka Iekšlietu ministrija (IeM) piedalās starpinstitūciju konsultācijās par iespējamo digitālā zaļā sertifikāta drošai ceļošanai ES Covid-19 pandēmijas apstākļos, taču ministrijai patlaban ir neatbildēts jautājums par finansiālo atbalstu šī sertifikāta kontrolei.

Izskatīšanai valdībā iesniegtie Operatīvās vadības grupas izstrādātie četri soļi pakāpeniskai ierobežojumu mīkstināšana nevienā no soļiem neparedz konkrētu laiku "zaļo sertifikātu" ieviešanai Latvijā, tomēr vadības grupa atzīst, ka par šī principa ieviešanu varētu lemt pie zemas saslimstības ar Covid-19.

IeM valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs aģentūrai LETA apstiprināja, ka IeM eksperti piedalās VM organizētajās konsultācijās par šī sertifikāta iespējamo ieviešanu Latvijā. VM ir galvenā koordinējošā loma šī iespējamā projekta ieviešanā.

IeM ir sniegusi sākotnējos komentārus VM, proti, IeM patlaban nav atbildes uz jautājumiem par to, kādā veidā plānots nodrošināt šī sertifikāta pārbaudes funkciju uz valsts robežām un valsts teritorijā. "Lai šādu sertifikāta lietošanu kontrolētu un nepieļautu viltojumu izmantošanu, IeM būtu nepieciešams papildus finansējums aprīkojuma un programmatūras iegādei," uzsvēra Trofimovs.

TVNET jau rakstīja, ka Eiropas Parlamenta deputāti ceturtdien lems, vai vakcinācijas apliecības apstiprināšanai izmantot steidzamības procedūru. Trofimovs norādīja, ka jāsagaida ES skaidrojums par to, kādā veidā dalībvalstīm tiks nodrošināts finansējums šī sertifikāta darbībai.

Tikmēr Igaunija ir jau paziņojusi, ka zaļo sertifikātu cer ieviest aprīlī.

Eksperti mudina nesteigties ar EK piedāvājumu jau šovasar ieviest digitālo zaļo sertifikātu drošai ceļošanai

Patlaban nevajadzētu steigties ar Eiropas Komisijas (EK) piedāvājumu jau šovasar ieviest digitālo zaļo sertifikātu drošai ceļošanai, ceturtdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina eksperti.

Komisija 17.martā iesniedza priekšlikumu regulai, ar ko izveidot digitālo zaļo sertifikātu, ierosinot to pieņemt līdz vasarai. Priekšlikuma mērķis ir veicināt drošu un brīvu pārvietošanos ES iekšienē Covid-19 pandēmijas laikā. EK piedāvājums paredz, ka digitālajā risinājumā būtu iekļauta informācija par to, vai ceļotājs ir vakcinēts pret Covid-19, vai ir saņēmis negatīvu Covid-19 testa rezultātu, kā arī informācija par agrākām Covid-19 infekcijām.

Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle (NA) pauda skepsi par EK piedāvājumu, piebilstot, ka šīs iniciatīvas mērķis ir Vidusjūras valstīm jūnijā vai jūnija beigās sākt tūrisma sezonu.

Pēc eiroparlamentārieša domām, patlaban būtu pāragri runāt par ceļošanas atļaušanu pa ES jau šovasar, ņemot vērā zemo vakcinēto pret Covid-19 personu skaitu ES. Viņš piebilda, ka pēc esošajām prognozēm uz jūniju ES būs vakcinēti 25-30% iedzīvotāju, kas ne tuvu nav vēlamais skaitlis - 70%.

Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (JV) piebilda, ka šis būtu īstais laiks savlaicīgi gatavoties digitālo zaļo sertifikātu ieviešanai, lai šo sistēmu varētu sākt lietot tajā brīdī, kad ES būs vakcinēti 70% iedzīvotāju. "Mums ir jāspēj pat vissmagākajā krīzē skatīties, kā iedarbināt procesus, kas sagaidāmi tālā nākotnē," sacīja ministrijas pārstāve.

Viņa arī uzsvēra, ka patlaban vēl nav panāktas nekādas vienošanās par digitālo zaļo sertifikātu drošai ceļošanai ieviešanas laiku, jo par to vēl ir jāvienojas Eiropas Parlamentam un ES dalībvalstu valdībām. Kalniņa-Lukaševica prognozēja, ka smagākās diskusijas sagaidāmas tieši par šī priekšlikuma spēkā stāšanās laiku.

Gan Zīle, gan Kalniņa-Lukaševica atzina, ka par sākotnējo EK priekšlikumu vēl gaidāmas plašas diskusijas, kā rezultātā piedāvājums vēl var mainīties.

Savukārt Tiesībsarga biroja sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska norādīja uz EK priekšlikuma diskriminējošiem aspektiem, piemēram, ES dalībvalstīs atšķirīgo vakcinēšanas pret Covid-19 gaitu. Kalniņa-Lukaševica pievienojās paustajam, ka ar EK piedāvāto risinājumu lielāka rīcības brīvība būtu to valstu iedzīvotājiem, kurās ir vairāk vakcinēto.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu