Sociālajā medijā Facebook ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes locekļa Pētera Dimanta starpniecību kļuvis populārs pārveidots video, kurā tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) izsakās par gaisa ventilāciju skolās. Video materiāls ir ievērojami palēnināts, oriģinālo 30 sekunžu fragmentu “izstiepjot” uz 40 sekundēm, kā rezultātā daudziem radies iespaids, ka ministrs ir iereibis.
ZZS valdes locekļa izplatītais video palēnināts, liekot Bordānam izskatīties iereibušam (27)
Video oriģināls ņemts no 19.marta Covid-19 ierobežošanas stratēģiskās vadības grupas sanāksmes. Šajā grupā bez valdības locekļiem piedalās sociālie partneri, citu nevalstisko organizāciju pārstāvji, zinātnieki. Lai gan no attiecīgā video fragmenta tas nav saprotams, Bordāns komentē sēdē iepriekš izskanējušo uzņēmēja repliku, ka Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vadība gana nopietni nereaģē uz aicinājumiem ieviest skolās gaisa kvalitātes mērītājus, kas varētu palīdzēt kontrolēt ventilāciju un tā mazināt tajās infekcijas izplatību. Bordāns pauda, ka tas, vai ventilēt skolas vai ne, ir valdības kopīgs, nevis vienas IZM lēmums.
Izmainītais video pirmoreiz publicēts sociālajā medijā TikTok, kur tas ievietots no konta fakenewschannel_lv. Video nav norādīts ne teiktā konteksts, ne tas, ka fragments ir rediģēts, to būtiski palēninot.
Oriģinālais video:
Rediģētais video:
TikTok vietnē tas lielu popularitāti nav guvis – video aplūkojuši nedaudz vairāk nekā 700 cilvēku. Citādi noticis Facebook, kur to pārpublicējis ZZS valdes loceklis, Latvijas Zaļās partijas ģenerālsekretārs Dimants. Divu dienu laikā ar to dalījušies 2,7 tūkstoši cilvēku, kopumā to redzējuši 37 tūkstoši. Atsevišķi Facebook lietotāji norādījuši, ka video ir acīmredzami pārveidots. Vairums komentāru tomēr liecina, ka cilvēki tic – Bordāns sēdē bijis iereibis vai “salietojies” ko citu. Gan Facebook, gan Twitter uz to norādījusi arī portāla NRA redaktora vietniece Elita Veidemane. “Viņš gadījumā nav mērenā ķirsī?” raksta Veidemane.
Dimants Re:Check telefonsarunā sacīja, ka nav pamanījis ne to, ka video ir palēnināts, ne to, ka uz tā redzams konta nosaukums fakenewschannel. Arī komentārus, kuros uz to norādīts, Dimants neesot lasījis, taču viņam esot cilvēks, kas komentāriem parasti sekojot un dzēšot rupjības vai naida runu.
“Es vienkārši pārpublicēju. Ko gribu, to publicēju. Mans Facebook ir mana privātā darīšana,” viņš atbildēja uz jautājumu, cik ētiski politiskās partijas amatpersonai ir publicēt pārveidotu un tādējādi apkaunojošu video par citas partijas politiķi. Pēc brīža Dimants gan atzvanīja un sacīja, ka atbalsta godīgu cīņu: “Ja tas ir bijis “fake” video, kuru esmu tālāk publicējis, man pat būtu džentelmeniski viņam pateikt “sorry”, tā ir mana kļūda un jau tagad izņemt ārā”. Video gan viņš no laika joslas neizņēma, vien pie sākotnējā ieraksta pierakstīja, ka tas, iespējams, ir ”montēts un palēnināts, bet “sāls” ir domu graudos un atziņās”.
Šāda taktika, lai maldinātu un radītu iespaidu par politiskā sāncenša prāta skaidrību, vairākkārt izmantota ASV. Piemēram, ar palēninātu ASV Pārstāvju palātas spīkeres un Demokrātu partijas pārstāves Nensijas Pelosi runas fragmentu pērn vasarā dalījās vairāk nekā 90 tūkstoši Facebook lietotāju, norāda ziņu aģentūras Reuters faktu pārbaudītāji. Cits līdzīgs video ar spīkeri izplatīts vēl gadu iepriekš, raksta The Guardian. Ar vienu no šiem video dalījās arī tā laika ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji, piemēram, viņa advokāts Rūdijs Džuliāni.