Šobrīd pasaulē ir izplatīti trīs zināmākie koronavīrusa paveidi, respektīvi, Lielbritānijas, Brazīlijas un Dienvidāfrikas. Vīrusa mutēšanās nav anomālija, tomēr ar katru jaunu paveidu var mainīties ne tikai tā uzbūve, bet arī klīniskās izpausmes. Kas vēl zināms par šiem un citiem vīrusa mutācijas veidiem?
Cik izplatītas ir COVID-19 mutācijas?
Kā visi vīrusi, arī COVID-19 mutējas. Kā ziņo Merilendas universitātes medicīnas centrs šobrīd pasaulē ir izplatīti pieci vīrusa paveidi, no kuriem divi - Lielbritānijas un Dienvidāfrikas - ir atrasti arī Latvijā. Tā kā vīrusa mutācija ir aktīvs process, kas noris visu laiku, nevar izslēgt iespējamību arī par citu vīrusa paveidu esamību. Daži no tiem ir bīstamāki par citiem, jo agrīnie pētījumi rāda, ka tie ir lipīgāki, kā arī tie var potenciāli kļūt par dominējošo vīrusa veidu.
Lai gan līdz šim ir atklāti vairāki tūkstoši vīrusa mutāciju, tos visus nevar uzskatīt par paveidiem. Koronavīrusa mutācija notiek lēnāk nekā citiem RNS tipa vīrusiem (piemēram, sezonālā gripa). Tas atvieglo zinātnieku izpētes procesu, kā arī vakcīnu ražotājiem dod laiku pielāgot ražotos medikamentus, lai tie būtu pēc iespējas efektīvāki.
Kā liecina žurnālā “Nature” publicētais pētījums, vairumam no vīrusa mutācijām nav īpašas ietekmes uz vīrusa izplatību un tā izpausmēm.
Ņemot vērā dažādo variantu straujo parādīšanos, ir daudz kā tāda, ko zinātnieki par tiem nezina. Pastāv dažādi pētījumi, kuri liecina, ka piemēram, Lielbritānijas paveids saukts arī par B.1.1.7 ir bīstamāks, jo tas ir par teju 50% lipīgāks nekā oriģinālais vīrusa veids. Konkrētu skaidrojumu kāpēc, zinātnieki vēl nespēj sniegt. Tāpat ir pāragri arī spriest par šī vīrusa veida saistību ar paaugstinātu nāves risku, jo trūkst ilgtermiņa novērojumu. Nav arī pilnvērtīgu zinātnisku pētījumu, kas atbalstītu faktu, ka Lielbritānijas vīrusa paveids ir vairāk izplatīts bērnu un jauniešu vidū. Arī Latvijā šis vīruss ir strauji izplatījies, marta vidū šis veids ir atklāts 60% no visiem saslimušajiem. Kopā šī vīrusa paveida klātbūtne ir apstiprināta jau 116 pasaules valstīs.