Lūgta precizēt, vai Latvija, piemēram, līdzīgi Lielbritānijai varētu rekomendēt konkrēto preparātu neizmantot, vakcinējot personas līdz 30 gadiem, Neikena atbildēja, ka patlaban nav apstiprinājuma, ka "AstraZeneca" vakcīna radītu specifiskus riska faktorus tieši noteiktām vecuma vai dzimuma grupām. "Vienīgais, kas ir zināms - ka
līdz šim šādi gadījumi [nevēlamas blakusparādības] galvenokārt novēroti sievietēm līdz 60 gadu vecumam divu nedēļu laikā pēc vakcinācijas,"
Kā ziņots, EZA trešdien paziņoja, ka asins trombu veidošanās jāuzrāda kā ļoti reta "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas blakne. Vienlaikus EZA atkārtoti norādīja, ka "AstraZeneca" vakcīnas sniegtie ieguvumi ir pozitīvi attiecībā uz tās radītajiem riskiem.
Kā pēc EZA Drošuma komitejas sēdes preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Emera Kuka, aģentūra ir atradusi "iespējamu saikni" starp "AstraZeneca" un retiem asins recekļu veidošanās gadījumiem.
Pēc viņas teiktā, "ticams" izskaidrojums asins trombu veidošanās gadījumiem ir imūnreakcija, un nav konstatēti konkrēti riska faktori, lai rastos trombi.
"Nav varēts apstiprināt tādus konkrētus riska faktorus kā vecums, dzimums vai medicīniskā vēsture, jo reti gadījumu novēroti visos vecumos," sacīja Kuka. "Ticams izskaidrojums šīm retajām blaknēm ir imūnrekacija uz vakcīnu."
"Covid-19 ir ļoti nopietna slimība ar augstu hospitalizācijas un nāves līmeni un katru dienu Covid joprojām izraisa tūkstošiem nāvju visā ES," norādīja Kuka.
Trešdien izplatītajā paziņojumā EZA nav noteikusi jaunus ierobežojumus vakcīnas lietošanai cilvēkiem vecumā virs 18 gadiem.