Kā nosaka vakcīnu efektivitāti un iedarbīgumu?
Pirmsreģistrācijas posmā pēc visiem labās pētniecības prakses noteikumiem jābūt statistiski ticamam lielumam no visiem pētījumā iesaistītajiem cilvēkiem. Tāpēc parasti tie ir apmēram trīsdesmit, četrdesmit vai vairāk tūkstoši cilvēku. Pēc tam viņus sadala vienādi pēc visām citām pazīmēm: gan pēc vecuma, gan pēc visa pārējā, lai šīs grupas būtu vienādas un salīdzināmas. Un sadala divās grupās. Pēc tam viņi saņem vakcīnas. Pētnieki skatās, cik cilvēku pēc visu vakcīnas devu saņemšanas un laika, kad iestājas pilna aizsardzība, tomēr inficējas un saslimst.
Un tad ir jāskatās uz tā saucamo end point jeb efektivitātes mērķa kritēriju. Cik pacientiem, neskatoties uz to, ka viņi ir pilnībā vakcinēti, būs simptomātisks Covid.
Simptomātisks nozīmē, ka, pirmkārt, ir jābūt pierādītam vīrusam, un, otrkārt, parasti ir konkrēts simptomu kopums. Nākamais, ko skatās, ir tas, kā cilvēki saslimst. No pirmsreģistrācijas pētījumiem un kopumā, kā tam būtu jābūt saskaņā ar vakcinācijas principiem, mēs redzam: ja šie cilvēki saslimst, viņi slimo ļoti viegli. Kad visas līdz šim reģistrētās vakcīnas tika reģistrētas, mēs redzējām, kāds ir šis pirmsreģistrācijas iedarbīguma procents. Tas, kas ir jāskatās tālāk, visiem [potētajiem] pacientiem ir bijusi ļoti viegla slimības gaita, neviens nav bijis hospitalizēts, nevienam nav bijusi nepieciešama kaut kāda terapija. Tā mēs mērām to efektivitāti un nosakām procentu.