Tomēr divas socioloģes Kamila de Kamargo un Lilita Vailija norāda, ka, šķirojot cilvēkus “atslēgas darbiniekos” un “svarīgākajos strādājošajos”, tādējādi “gandrīz piešķirot šiem cilvēkiem teju mitoloģisku statusu un vērtību”, tiek aizēnotas cilvēku ciešanas, ko šajā laikā daudzi ir pārcietuši.
Darbs pandēmijas laikā var sniegt arī šausminošu pieredzi. Saskaņā ar Anglijā veiktu pētījumu, darba ņēmējiem pirmspensijas vecumā ir bijusi “ievērojami augstāka depresijas, trauksmes un posttraumatiskā stresa izplatība”.
Viena no sarežģītākajām lietām, ar ko saskaras daudzi “atslēgas” darba ņēmēji, ir tā, ka viņi nevar viegli izteikt savas sūdzības un neapmierinātību. Galvenie biroji ir slēgti, un daudziem pat ir liegta piekļuve iekšējiem saziņas kanāliem, piemēram, uzņēmuma e-pasta kontam.
Daudziem “svarīgākajiem darbiniekiem” ir ļoti mazas iespējas aizstāvēt savas tiesības. Tas ir tāpēc, ka gadījumā, ja viņi jūtas nedroši, šie cilvēki neko daudz nevar izdarīt.
Piemēram, kāds kurjers Anglijā sūdzējās, ka viņa kompānija strādājošajiem nepiedāvāja individuālos aizsarglīdzekļus, atstājot daudzus kurjerus neaizsargātus. Savukārt kolēģi, kas sūdzas par drošības pasākumus neievērojušajiem klientiem, pat ir atlaisti no darba.
“The Economist” norāda, ka valstu valdības ļoti lēni cenšas panākt, lai darba devēji aktīvāk atskaitītos par veiktajiem drošības pasākumiem. Jo īpaši svarīgi tas ir gaļas iepakošanas un noliktavu nozarēs.
Daudzviet mirstības rādītāju nelīdzsvarotība ir lielāka nekā citur. Toronto veikts pētījums atklāja, ka nāves gadījumu skaits no Covid-19 vienā pilsētas apkaimē “svarīgāko darbinieku” vidū bija vairāk nekā divreiz lielāks nekā citās grupās.
Pētījumā Kalifornijā tika konstatēts, ka darbspējīgā vecumā no 2020. gada marta līdz oktobrim mirstība pieauga par 22%. Maizes cepēju vidū mirstība pieauga pat par 50%, bet pavāru vidū - par 60%.
Kamēr viena grupa strādājošo varēja palikt mājās pidžamās, citi gāja uz savu darbu. Un tas, iespējams, viņus nogalināja.