Viena lieta ir konstatēt sikspārņu esamību migrācijas laikā ar ultraskaņas detektoru palīdzību, bet otra – prognozēt, kā sikspārņu tauta mainīs uzvedību pēc tam, kad vēja parks tiks uzbūvēts.
Sikspārnim lielākā iespēja dabūt galu vēja rotorā ir migrācijas laikā vasaras nogalē un siltos vasaras vakaros medījot kukaiņus. Turklāt tad, kad vēja parks uzbūvēts, sikspārņu uzvedība mainās un pētījumi jāturpina, lai saprastu, kurus mastus sikspārņi notur par kokiem un traucas pie nāvi nesošajiem spārniem, kur lidinās vairāk kukaiņu – tas arī pievilina sikspārņus.
“Turbīnas griežoties rada lielu gaisa spiediena starpību spārnu priekšpusē un aizmugurē. Sikspārnim, kas nonācis spārna lāpstas aizmugurē, gaisa spiediena straujas pazemināšanās rezultātā rodas iekšējo orgānu – plaušu, gremošanas orgānu – plīsumi jeb t.s. barotraumas. Tiem sekcijā tiek konstatēts ar asinīm pielijis krūšu vai vēdera dobums. Ir liecības, ka vieglāka barotrauma var bojāt arī sikspārņa vidusausi, padarot to nespējīgu izmantot eholokāciju, lai orientētos lidojuma laikā.
Pēc vācu ekofiziologa Kristiana Foigta domām, barotraumas var nenogalināt sikspārni uzreiz. Vieglāku bojājumu gadījumos tas, iespējams, var nodzīvot vairākas stundas vai pat dienas. Lēnā nāvē mirušus sikspārņus zem vēja turbīnām neatrod, tāpēc patiesais vēja ģeneratoru nonāvēto sikspārņu skaits droši vien pārsniedz līdzšinējos mirstības vērtējumus,” skaidro Gunārs Pētersons.
Apturēt rotorus lēnā vējā
Visvairāk beigtu sikspārņu zem turbīnām atrod to migrācijas laikā augustā un septembrī, tāpēc, lai mazinātu sikspārņu bojāeju, bet neliegtu būvēt vēja parkus, biologi ierosina migrācijas laikā līdz 6 m/s lēna vēja apstākļos turbīnas apturēt. Tas tāpēc, ka lielā vējā sikspārņi nelido. Pētījumi Ziemeļamerikā un Eiropā liecina, ka ir ģeneratori, pie kuriem sikspārņu līķi netiek atrasti, bet ir «rekordisti», kas gadā nonāvē pat 70 sikspārņu. Amerikāņu pētnieku grupa salīdzināja sikspārņu mirstības rādītājus pie vēja turbīnām, kurām darbība tika uzsākta pie vēja ātruma 5 m/s līdz 6,5 m/s, un turbīnām bez darbības ierobežojumiem.