Iesūti ziņu!

Uz spēles likti miljardi: "TikTok" draud tiesvedība par bērnu datu izmantošanu (1)

Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: phBodrova/Shutterstock.

"TikTok" draud vērienīgi tiesu darbi par to, kā lietotne ievāc un izmanto bērnu datus, vēsta raidorganizācija BBC.

Bijusī Anglijas bērnu tiesību komisāre Anna Longfīlda iesūdzējusi kompāniju tiesā vairāku miljonu bērnu vārdā, kuri Lielbritānijā un ES izmanto populāro video lietotni.

Ja lieta tiktu izlemta par labu Longfīldai, uzņēmumam varētu nākties katram bērnam izmaksāt vairākus tūkstošus mārciņu. Taču "TikTok" norādījis, ka lieta esot nepamatota un ka kompānija pret to cīnīsies.

Prasības iesniedzēji norāda, ka "TikTok" bez esošajiem likumiem atbilstoša brīdinājuma un nepietiekami caurredzamā veidā ievāc tādus nepilngadīgo datus kā tālruņa numuru, video, precīzu atrašanās vietu un biometriskos rādītājus. Ne bērni, nedz vecāki nezina, kā šie dati tiek izmantoti.

"Privātums un drošība ir "TikTok" galvenās prioritātes," publiskā paziņojumā norādīja "TikTok". "Esam ieviesuši noteikumus, procesus un tehnoloģijas, lai pasargātu visus lietotājus, īpaši pusaudžus. Mēs uzskatām, ka apgalvojumi ir nepatiesi, un esam gatavi enerģiski aizstāvēties."

"TikTok" visā pasaulē ir vairāk nekā 800 miljoni lietotāju. Tā mātesuzņēmums "ByteDance" pērn guva peļņu vairāku miljardu dolāru apmērā, lielākoties pateicoties reklāmas ienākumiem.

Prasība pret "TikTok" iesniegta visu to bērnu vārdā, kuri izmantojuši lietotni kopš 2018.gada 25.maija, kad spēkā stājās Vispārīgā datu aizsardzības regula (GDPR), neraugoties uz privātuma iestatījumiem. Longfīlda norādīja: lai arī visas sociālo tīklu platformas ievāc informāciju, "TikTok" datu izmantošanas politika esot "pārspīlēta".

""TikTok" ir ārkārtīgi populāra sociālo tīklu platforma, kas palīdzējusi bērniem ļoti grūtā gadā turpināt komunicēt ar viņu draugiem. Taču aiz jautrajām dziesmiņām, dejām un video ierunāšanas slēpjas kas daudz draudīgāks," uzsvēra Longfīlda. Patiesībā uzņēmums ir

"datu ievākšanas pakalpojums, kas nedaudz nomaskēts par sociālo tīklu", kurš "apzināti un veiksmīgi maldinājis vecākus".

Longfīlda norādīja, ka vecākiem esot "tiesības zināt", kādu privāto informāciju ievāc "TikTok" un kas ar to tiek iesākts.

2019.gadā ASV Federālā tirdzniecības komisija (FTC) Ķīnas uzņēmumam piesprieda 5,7 miljonu dolāru lielu sodanaudu saistībā ar nelikumībām bērnu datu ievākšanas un izmantošanas procesā. Kompānija sodīta arī Dienvidkorejā, bet Lielbritānijā pret to notikusi izmeklēšana.

Lai arī lietotnē "TikTok" drīkst reģistrēties no 13 gadu vecuma, regulatora "Ofcom" veiktā aptaujā atklājies, ka "TikTok" Lielbritānijā izmanto 44% bērnu vecumā no astoņiem līdz 12 gadiem. 

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu