Inflācijas vietā - stagnējoša deflācija?
Komentējot prognozes par gaidāmo cenu lēcienu, kad dzīve atgriezīsies vecajās sliedēs, "Rimi Latvia" pārstāvis atzina, ka uzņēmums jau ir saņēmis vairāku ražotāju iesniegumus paaugstināt cenas piena produktiem, vistas gaļai un precēm, kurām biržā cena kāpj.
"Cenu pacēlumi atevišķās preču kategorijās tuvojas, jā.
Prognozēt, cik tālu un kādā virzienā tas ies rudenī, neņemos, bet esam sākuši izvērtēt pieprasījumus cenu palielināšanai," atzina Blūms.
Šuvajevs gan ir skeptisks pret ekonomistu prognozēm par inflāciju. "Pieļauju, ka īstermiņā tiešām būs kaut kāds cenu kāpums, bet mans novērojums ir, ka ekspektācijas vai gaidas par inflāciju ir lielā mērā saistītas ar ASV politiku un fiskālajiem stimuliem, par kuriem ir lēmusi Džo Baidena administrācija. Tas atspoguļojas arī eiro vērtībā. Runājot par Eirozonu, mums jāatceras, ka pēdējos 10 gadus esam vairāk pavadījuši deflācijas nevis inflācijas iezīmē.
Ja skatāmies izlaides starpību vai materiālo bagātību, kas būtu tikusi radīta, ja nebūtu notikusi pandēmija, Eirozonas fiskālā atbilde ir nesamērīga un neatbilst izlaides starpības apmēram.
Ja vien nenotiek kaut kāds papildus fiskālais stimuls šovasar, par ko varētu lemt Eiropas Savienība, es neredzu pamatu runāt par inflācijas nostiprināšanos ilgrtermiņā, drīzāk pretēji – par stagnējošu deflāciju," sacīja Šuvajevs.
Vai visi gribēs atgriezties "vecajā dzīvē"?
"Punkts, par kuru mēs pārāk maz runājam šobrīd, ir atgriešanās process – vai tas būs spontāns vai kaut kādā mērā vadīts? Ir skaidrs, ka šī atgriešanās nebūs vienmērīga – būs cilvēki, kas ir ļoti labi pieraduši esošajā stāvoklī strādāt, patērēt un darboties, un kuri nemaz nevēlēsies atgriezties iepriekšējā ritmā, un kuriem līdz ar to būs palielināts psihoemocionālais risks, kas var pārvērsties vēl daudz lielākā sociālajā spriedzē. Tas ir jautājums, par ko jādomā ne tikai publisku diskusiju, bet arī politiskā līmenī," brīdina Šuvajevs.