Pusaudžiem un jauniešiem vēlamā fiziskā slodze ir vismaz 60 minūtes vidējas vai lielas intensitātes aktivitāšu ik dienas. Tās var arī sadalīt dienas garumā, piemēram, divreiz pa pusstundai. “Arī 15 minūšu pastaiga ir labāka par nekā nedarīšanu, tāpēc vajag nodarboties ar jebkāda veida aktivitātēm. Ja ar sportu jaunietis ir uz “jūs”, piedāvājiet pastaigu vai izbraucienu ar riteni, kurā varat doties kopā,” iesaka psihologs. Uzturā svarīgi lietot pietiekami daudz augļu, dārzeņu un pilngraudu produktu, kā arī ēst regulāri (3–5 reizes dienā) un bērnam piemērotās porcijās – ne pārāk daudz, ne pārāk maz. Padomus, kā nodrošināt pilnvērtīgu uzturu, sniegs ģimenes ārsts, uztura speciālists vai skolas medmāsa. Arī labs miegs ir ļoti svarīgs mentālās veselības pamatnosacījums. Svarīgi gulēt pietiekami ilgi (apmēram 8–10 stundas) un ievērot regularitāti – iet gulēt un celties līdzīgos laikos, arī brīvdienās.
Vairāk informācijas par to, kā uzlabot miega kvalitāti, atradīsiet šeit.
Ļaujiet bērnam komunicēt ar cilvēkiem, kas viņam svarīgi!
“MOT Latvija” aptaujā 35% jauniešu atzinuši, ka viņu labākie motivētāji ir draugi, 27% norādījuši, ka tie ir vecāki, vēl 25% stiprais balsts ir citi ģimenes locekļi, bet katrs piektais jaunietis atzīst, ka viņam ir svarīga komunikācija tiešsaistē.
“Pusaudzim ir ļoti svarīgi būt kopā ar vienaudžiem – tā ir iespēja veidot kontaktus un attīstīt personību. Tāpēc šobrīd vecākiem vēl grūtāk nekā agrāk var izrādīties novērtēt laiku, ko jaunieši pavada internetā, pie datora un telefonā. Šobrīd tā ir gandrīz vienīgā iespēja jauniešiem savstarpēji komunicēt. Tas var notikt caur spēlēm, sociālajiem tīkliem, sarakstoties, tāpēc ir svarīgi, lai vecāki pieņemtu, ka bērns vairāk laika pavada viedierīcēs un ka spēle ne vienmēr ir bezmērķīga laika nosišana. Tomēr ir svarīgi runāt ar jaunieti un saprast, ko viņš tur dara, ko spēlē, uzklausīt un nenosodīt. Pamēģiniet uzspēlēt kopā vai izveidot savstarpējās attiecības sociālajos tīklos un parādiet piemēru, kā veidot veselīgas attiecības internetā, – tas ne tikai palīdzēs saprast, ar ko jaunietis nodarbojas interneta vidē, bet arī veicinās uzticēšanos. Tā vietā, lai sekotu, cik daudz laika jaunietis pavada viedierīcēs, sekojiet tam, cik daudz laika viņš pavada ārā, sportojot, pildot pienākumus un ar draugiem. Koncentrējieties uz resursiem un to veicināšanu, nevis grūtībām,” aicina Emīls Ūdris.