Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska pirmdien aicināja Austriju būt par vidutāju Baltkrievijas politiskajā krīzē un paziņoja, ka starptautiskajai sabiedrībai ir jādara vairāk, lai palīdzētu demokrātijas atbalsta kustībai viņas valstī.
Tihanovska aicina Austriju būt par vidutāju Baltkrievijas politiskajā krīzē (3)
"Mēs meklējam partnerus, kas var būt vidutāji šīm sarunām, un Austrija bija viens no šīs starpniecības vadošajiem dalībniekiem," Tihanovska pavēstīja ziņu aģentūrai "Agence France Presse" (AFP). "Tāpēc mēs ieradāmies šeit, lai vēlreiz apspriestu iespēju organizēt jebkādas tikšanās ekspertu līmenī vai vienkārši apaļā galda sarunas, kas mūs novedīs pie sarunām ar [prezidentu Aleksandru] Lukašenko."
Lukašenko tika oficiāli atzīts par uzvarētāju Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā, kuras starptautiskā sabiedrība un Baltkrievijas opozīcija kritizēja kā negodīgas.
Tihanovska, kas paziņoja par savu uzvaru šajās vēlēšanās, aizbēga uz ārzemēm pēc tam, kad varas iestādes aizturēja simtiem cilvēku, kuri piedalījās masu protestos, un daudziem piesprieda ilgus cietumsodus.
38 gadus vecā Tihanovska paziņoja AFP, ka ieslodzītie tikuši spīdzināti, un aicināja starptautisko sabiedrību rīkoties stingrāk pret Lukašenko režīmu un noteikt smagākas sankcijas.
"Šobrīd, iedomājieties tikai, pie mums ir 358 politieslodzītie, vairāk nekā 1000 cilvēku ir cietumā par politiski motivētām lietām, un kopš augusta ir aizturēti 25 000," sacīja Tihanovska.
"Mums ir jāpaplašina individuālu sankciju saraksti, lai ietvertu tiesnešus un policistus, kas iesaistīti šajās zvērībās."
Tihanovska kopš aizbēgšanas no Baltkrievijas ir uzturējusies Lietuvā un centusies pievērst uzmanību krīzei Baltkrievijā un gūt atbalstu jaunu vēlēšanu rīkošanai.
Viņai otrdien paredzēts tikties ar Austrijas prezidentu Aleksandru van der Bellenu, bet trešdien - ar kancleru Sebastianu Kurcu.
Austrija, kas ir pieņēmusi neitrālas valsts statusu, ir viens no galvenajiem Baltkrievijas ekonomiskajiem partneriem. Austrijas uzņēmumi "Raiffeisen" un A1 kontrolē attiecīgi vienu no Baltkrievijas lielākajām bankām un telekomunikāciju uzņēmumu "Velcom".
"Kad A1 liedz piekļuvi internetam demonstrāciju laikā, tas slikti ietekmē cilvēkus. A1 kā uzņēmumam no demokrātiskas valsts vajadzētu saprast, ka šī sadarbība ar režīmu nozīmē sadarbību pret tautu Baltkrievijā," sacīja opozīcijas līdere.
Tihanovskai arī paredzēts tikties ar Vīnē bāzētās Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) pārstāvjiem. EDSO bija piedāvājusi starpniecību Baltkrievijas krīzē pēc 9.augusta vēlēšanām, bet nesaņēma atbildi.