“Šobrīd tirdzniecības nozarē pastāvošie ierobežojumi rada situāciju, kas ne tikai kropļo konkurenci, bet arī pastiprināti veicina pircēju klātbūtni tajos veikalos, kas ir atvērti, jo tie koncentrē sevī visus pircēju, arī tos, kas būtu devušies uz lielajiem tirdzniecības centriem. Ar pētnieku veiktajiem mērījumiem esam ieguvuši apliecinājumu, ka tirdzniecības centros, pretstatā daudziem mazajiem veikaliem, kam šobrīd atļauts strādāt, ir ļoti laba gaisa kvalitāte – vidējais CO2 līmenis ir 475 ppm. Salīdzinājumam – lietotu apģērbu veikalā Rīgas centrā, kas aktīvi strādā un kurā ik dienas šaurās telpās pulcējas liels skaits pircēju, CO2 līmenis sasniedz pat 989 ppm, kas liecina par Covid-19 transmisijas paaugstinātu risku.
Uzskatām, ka šāda situācija ir jānovērš, beidzot ļaujot darboties tieši epidemioloģiski drošākajām iepirkšanās vietām un sākot ceļu uz ekonomikas atveseļošanos,” uzsver Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.
Nosaka gaisa kvalitātes rādītājus publisko ēku iekštelpām
Ceturtdien Ministru kabinets apstiprināja Latvijas būvnormatīvu, kas nosaka gaisa kvalitātes rādītājus, definējot maksimāli pieļaujamo oglekļa dioksīda (CO2) koncentrācijas līmeni, kas atbilst teicamai vai labai iekštelpu gaisa kvalitātei telpās.
Ekonomikas ministrijā (EM) informēja, ka būvnormatīva mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu gaisa apmaiņu publisko ēku iekštelpās un ierobežot vīrusa Covid-19 izplatību.
"Galvenais instruments gaisa kvalitātes uzlabošanai ir ēku ventilācijas sistēmas, kas nodrošina ne tikai gaisa apmaiņu pietiekamā daudzumā un CO2 atbilstošā līmeņa uzturēšanu, bet arī telpās esošā mikroklimata rādītājus, kas būtiski samazina pelējuma, sēnīšu un cita veida baktēriju parādīšanos. Diemžēl normatīvais regulējums veselības aizsardzības jomā nesatur prasības gaisa kvalitātei," atzina EM.