Piektdien, 21. maijā, norisinājās Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes politikas salona diskusija «Vairāk Eiropas – vai ceļā uz federalizāciju». Tajā Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ījabs un RSU Politikas zinātnes katedras bakalaura studiju programmas «Starptautiskās attiecības - Eiropas studijas» vadītāja Elīna Vrobļevska sarunājās par mūžseno Eiropas kā vienotas valsts ideju pašreizējo globālo notikumu kontekstā. Portāls TVNET piedāvā īsu ieskatu sarunas galvenajos domugraudos.
Kāda ir Eiropas Savienības integrācijas pašreizējā situācija?
Ījabs norāda, ka pagaidām lieli soļi federalizācijas virzienā novērojami nav. Deputāts mudina atcerēties, ka Eiropas Savienības funkcionēšanu nodrošina vairāki starptautiskie līgumi. Savukārt, lai šos līgumu mainītu, ir nepieciešama visu dalībvalstu piekrišana, kuru panākt ir ļoti grūti. Jāatceras, ka valstu ir daudz un intereses katrai no tām mēdz atšķirties.
Tajā pašā laikā Ījabs arī atgādina, ka Eiropas Savienība attīstās krīžu iespaidā. Tādējādi, ņemot vērā, ka pašlaik pasaulē norisinās Covid-19 pandēmija, mazi solīši (vērsti tieši uz konkrētās problēmas atrisināšanu) notiek. Kā piemēru Ījabs min Covid-19 ekonomisko seku pārvarēšanas fondu – Atjaunotnes un noturības mehānismu (RRF). Tā ietvaros Eiropas Savienība pirmo reizi savā pastāvēšanas vēsturē kā institūcija ir aizņēmusies naudu.
To būs nepieciešams atdot līdz 2055. gadam, un tādējādi pastāv cerības, ka šī organizācija vismaz līdz tam laikam vēl pastāvēs.
Līdzīga parādība bija novērojama arī 2011. un 2012. gada eiro krīzes ietvaros. Pēc tās tika izveidotas pamatīgas ekonomiskās koordinācijas institūcijas. Piemēram, tagad mums beidzot ir skaidrs, kā dalībvalstis drīkst rīkoties ar ārējiem parādiem un cik naudas ir atļauts aizņemties. Tāpat arī tika izveidots eiro valūtas stabilitātes mehānisms, kurš krīzes gadījumā nodrošina bankām zināmas atspēriena iespējas, saka Ījabs.