"Tam ir nepieciešams ilgs laiks, lai cilvēks izveidotos par atzīstamu politisko līderi. Šeit drīzāk ir jautājums par to, ka JKP nespēja piesaistīt pašvaldību līderus, kuri sāka klejot apkārt un kuri varbūt nebija īpaši pārliecināti par savām iepriekšējām politiskajām partijām. Šajā ziņā partija "Latvijas attīstībai" (LA), kura kontrolēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), pilnībā šo savu resursu izmantoja," skaidroja politologs.
Viņš atzīmēja, ka LA pašvaldību vēlēšanās ir startējusi ļoti labi, tomēr viņš nepiekrīt LA valdes līdzpriekšsēdētājam Ivaram Ijabam, kurš stāsta par partijas "ģeniālo programmu un fantastisko līdzšinējo darbību, kas izklausās pēc diezgan klišejiskiem skaidrojumiem, kuriem nav nekāda sakara ar realitāti".
Ikstena ieskatā, partijas darbība VARAM ļāva tiešāk uzrunāt un piesaistīt partijai pašvaldību politiķus. Viņš pieļāva, ka politiķi, kas pieslējušies LA, mainoties situācijai, tikpat viegli partiju pametīs. Pēc LU Sociālo zinātņu fakultātes dekāna domām, tie nebūs lojāli šīs partijas pārstāvji.
Politologs akcentēja, ka vēlēšanās panākumus guvušas tās partijas, kuras ir spējušas atrast veiktspējīgus vietējā līmeņa līderus un, runājot par partiju izredzēm gaidāmajās Saeimas vēlēšanās, Ikstens norādīja, ka ne visi vietējā līmeņa līderi ir gatavi doties "lielajā politikā". Viņš norādīja, ka Saeimas vēlēšanās cilvēki izvēlas, par ko nodot savu balsi, vadoties no citiem principiem, nekā tiek ņemti vērā pašvaldību vēlēšanās.
Komentējot LRA rezultātus, Ikstens norādīja, ka partijas reitingos tas varētu iedot īslaicīgu impulsu, kas līdz rudenim būs jau apdzisis un pašvaldību vēlēšanu efekts būs izzudis. Politologs atzīmēja, ka, skatoties, cik labi partijai ir gājis pašvaldību vēlēšanās, nav nekādu garantiju, ka tikpat sekmīgas LRA būs Saeimas vēlēšanas. Viņa ieskatā, runa ir par to, ko LRA darīs un kā veidos attiecības ar NA, proti, vai sadarbība attīstīsies vai neattīstīsies, cik lielā mērā partijas uzlūkos viena otru kā konkurentus.
Pievēršoties "Jaunās vienotības" (JV) un NA rezultātiem vēlēšanās, Ikstens uzsvēra, ka JV bija svarīgi nostiprināt savu klātbūtni pašvaldībās, ņemot vērā 2018.gada Saeimas vēlēšanās piedzīvoto, kur partija teju pašās beigās iekļuva Saeimā.
"Es domāju, ka JV jūtas apmierināti ar rezultātu, tāpat kā NA, kura būs pārstāvēta 34 pašvaldību domēs. NA startēja gan atsevišķi, gan kopīgos sarakstos un partija ir nostartējusi līmenī bez dramatiska zaudējuma," atzīmēja politologs.