Matu transplantācijai nav specifisku priekšnosacījumu. Indikācijas – ja pacientam pašam traucē un rada diskomfortu matu trūkums, bet kontrindikācijas – tādas pašas kā standarta operācijām. Pirms procedūras ar ārstu tiek izrunāta pacienta anamnēze un ir jānodod asins analīzes.
BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ļubova Blaževiča stāsta, ka matu veselības līdzekļu klāsts ir plašs: šampūni, balzami, ārstnieciskās ampulas ar ārīgi lietojamo šķidrumu, losjoni, bezrecepšu medikamenti šampūnu un krēmu veidā, iekšķīgi lietojamie uztura bagātinātāji, kas veicina matu augšanu, palīdz apasiņot matu saknes un kavē matu izkrišanu. Tas viss ir domāts dažādu matu problēmu risināšanai – alopēcija, palēnināta augšana, trauslums, blaugznas, galvas matainās daļas ekzēma, psoriāze, nieze, pedikuloze.
Populāri ir vitamīni matu skaistumam. Tos var iedalīt preparātos, kas ir domāti tieši matu veselībai, un kompleksos, kas uzlabo ne tikai matu, bet arī ādas un nagu stāvokli. Tie var veicināt matu augšanu un bagātina matu šūnas ar uzturvielām. Taču jāņem vērā: ja mati ir bojāti termiski vai ar ķīmiskiem līdzekļiem, tad vitamīni praktiski neuzlabos esošo matu izskatu, bet gan veicinās jaunu veselīgu matu augšanu.
Tāpat matu veselību veicinošos kompleksos parasti ietilpst cinks un selēns, jo tie uztur matu veselību un aizsargā pret oksidatīvo stresu, varš – veicina normālu matu pigmentāciju, B grupas vitamīni (B1, B5, B6, B7, B12) palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, bet aminoskābēm (L-cisteīns, L-arginīns, L-metionīns) ir būtiska loma keratīna sintēzē. Tāpat var būt pievienoti augu ekstrakti – tīruma kosas, prosas, melnā pipara. Preparātu lietošanas ilgumu nosaka ārsts vai rekomendē ražotājs, bet vidēji tie ir jālieto 3-6 mēnešus, lai pamanītu efektu.
Ir jāņem vērā, ka kompleksi satur vairākus komponentus, tāpēc ir jābūt uzmanīgiem, lai to sastāvs nepārklātos ar citiem uztura bagātinātājiem vai medikamentiem un nesanāktu kāda komponenta pārlieka uzņemšana, uzsver farmaceite.
Tāpat jāpatur prātā, ka daudziem medikamentiem ir nevēlama blakusparādība – matu izkrišana vai trauslums, taču tās biežums variē atkarībā no medikamentu grupas. Pie zālēm, kas negatīvi ietekmē matu veselību, pieder ķīmijterapijas preparāti, antidepresanti, imūnsupresanti, dažas antibiotikas un pretsēnīšu iekšķīgie preparāti, tabletes aknes ārstēšanai. Ir dokumentēti gadījumi, kad pretspiediena, holesterīnu mazinošie medikamenti, antikoagulanti, pretpodagras līdzekļi izraisīja matu pastiprināto izkrišanu.
Rūpējieties par savu matu veselību un sūdzību gadījumā vērsieties pie speciālista!