Ikviens var izvēlēties studiju programmu nevis no “standarta pakas”, jo tā, lūk, ir kāds ieteicis, bet vismaz mēģināt atklāt sev to virzienu, kurš ļautu dzīvi piepildīt ar jēgu un aizrautību.
Es iesaku nebaidīties tomēr lūgt palīdzību. Interesēties, jautāt. Jā, tas ir sarežģīti, laikietilpīgi, taču pieteikt savas vajadzības un sapņus ir arī pareizi, jo tad lielāka varbūtība, ka kāds atsauksies un palīdzēs izmainīt dzīves perspektīvu.
Kā rāda Labklājības ministrijas (LM) dati, pirms 10 gadiem mūsu valsts darba tirgū bija ap 25 000 cilvēku ar invaliditāti, šobrīd šis skaitlis pieaudzis līdz 43 000, taču te aizvien redzams potenciāls, jo Latvijā strādā tikai viena ceturtā daļa no visiem darbaspējas vecuma cilvēkiem ar invaliditāti.
Tiesībsargs 2014. gada veiktajā sabiedrības aptaujā par personām ar invaliditāti, cita starpā tika uzdots jautājums par izjūtām, ja darba vietā kolēģis būtu ar invaliditāti.
• Lielākoties sabiedrības pārstāvji norādīja, ka neizjustu diskomfortu, ja nāktos strādāt kopā ar kolēģi, kuram ir kustību traucējumi (36%), tāpat diskomforta līmenis būtu mazāks, ja kolēģim būtu redzes (32%), dzirdes (33%) vai cita veida traucējumi (31%), savukārt, ja kolēģim būtu psihiski vai intelektuālās attīstības traucējumi, tad diskomfortu neizjustu attiecīgi tikai 12% un 14% sabiedrības locekļu.
• Galvenie iemesli, kuri liktu izjust diskomfortu vai traucējumu, strādājot kopā ar personu ar invaliditāti, ir šādi: personas ar invaliditāti var uzvesties neadekvāti (59%), personas ar invaliditāti var apdraudēt sevi (51%), darba vide nav piemērota personām ar invaliditāti (43%), nepieciešams veikt darba vides pielāgojumus (34%), man vai citiem kolēģiem būtu vairāk jāstrādā (19%).
• Papildus tika konstatēts, ka, palielinoties personiskās saskarsmes pieredzei ar cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti, barjeru un aizspriedumu loks kļūst mazāks.
Raksts tapis sadarbībā ar Altum un un sociālo uzņēmumu Print Art.