Pirms ES Ārlietu padomes notika neformāla ministru tikšanās ar Baltkrievijas opozīcijas līderi Svjatlanu Cihanousku. Rinkēvičs pauda pārliecību, ka Baltkrievijas sabiedrība var rēķināties ar noturīgu Latvijas atbalstu cīņā par demokrātisko brīvību un cilvēktiesību ievērošanu. Latvijas līdzšinējais atbalsts Baltkrievijas sabiedrībai ir vērsts uz tiešu palīdzības sniegšanu protestos un represijās cietušajiem, kā arī mediju un neatkarīgo žurnālistu atbalstam.
Rinkēvičs akcentēja, ka Baltkrievijas sabiedrības noturība un spēja saglabāt cīņas sparu pieaugošā autoritārisma apstākļos pelna vislielāko cieņu. Tāpat ir svarīgi jau šobrīd Baltkrievijas pilsoniskajiem spēkiem domāt par perspektīvām reformām un veicamajiem darbiem, lai pēc Lukašenko aiziešanas jauno Baltkrieviju veidotu demokrātisku, tiesisku un pārtikušu.
TVNET jau rakstīja, ka ES dalībvalstu ārlietu ministri gatavojas pirmdien oficiāli apstiprināt sankcijas pret 78 baltkrievu amatpersonām un septiņām organizācijām.
No sankcijām pakļautajām fiziskajām personām septiņas ir tieši saistītas ar lidsabiedrības "Ryanair" lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu, bet vēl 71 cilvēkam noteiktas sankcijas saistībā ar valdības represijām pret opozīciju.
Baltkrievija izsaukusi globālu sašutumu, 23.maijā piespiežot Minskā nosēsties ceļā no Atēnām uz Viļņu esošo "Ryanair" lidmašīnu nolūkā aizturētu opozīcijas žurnālistu Romānu Protaseviču. Līdz ar Protaseviču tika aizturēta viņa draudzene Sofija Sapega.
Reaģējot uz šo "gaisa pirātisma" akciju, ES liegusi baltkrievu lidsabiedrībām veikt lidojumus uz savu teritoriju, kā arī uzdevusi dalībvalstu lidsabiedrībām atturēties no Baltkrievijas gaisa telpas izmantošanas.
ES dalībvalstu ārlietu ministri šodien arī cer panākt vienošanos par sankciju vēršanu pret Baltkrievijas svarīgākajām tautsaimniecības nozarēm, piemēram, potaša eksportu, tabakas industriju un naftas pārstrādes rūpniecību. Taču šīs sankcijas šodien vēl netiks ieviestas.