Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Dzīvojamo ēku iepretim LNB atzīst par vidi degradējošu un paaugstina nodokļa likmi (11)

Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Latvijas Nacionālā bibliotēka. Foto: Paula Čurkste/LETA

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija klasificējusi ēku Uzvaras bulvārī 5, iepretim Nacionālajai bibliotēkai, par vidi degradējošu būvi, tādējādi piemērojot tai nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināto likmi 3% apmērā, aģentūra LETA uzzināja Rīgas domes Īpašuma departamentā.

Minētā ēka atrodas pie sabiedriskā transporta pieturas uzreiz aiz Akmens tilta, braucot Pārdaugavas virzienā. Minētajā ēkā bez dzīvokļiem atrodas arī frizētava, aptieka un diennakts pārtikas veikals.

Mājai jau labu laiku no balkoniem un fasādes atdalās apmetuma gabali, kas krītot apdraud gājējus. Komisija atzina par pierādītu faktu, ka dzīvojamā ēka netiek uzturēta atbilstoši Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumiem.

Kā liecina pašvaldības rīcībā esošā informācija, 2012.gadā mājas pārvaldīšanu uzņēmās biedrība "Uzvaras bulvāris 5". Biedrība 2017.gadā informēja, ka tiek izstrādāta mājas fasādes atjaunošanas apliecinājuma karte, bet remontdarbus plānots sākt 2018.gada vasarā.

Departamentā 2018.gadā iesniegts būves tehniskais atzinums, kurā norādīts, ka rekomendējams veikt būves fasādes remontu, jo tās sienās daudzviet esot apmetuma un ķieģeļu nodrupumi, plaisas. Tika konstatēts, ka nepieciešams atjaunot būves balkonu un lodžijas, kā arī jāveic parapeta elementu atjaunošana vai nomaiņa.

Vidi degradējošu būvju komisija māju jau 2018.gadā atzina par B kategorijas graustu, taču nolēma atlikt būves klasificēšanu nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanas vajadzībām, jo bija plānots sākt tās fasādes remontu.

Taču fasādes remonts vairākkārt tika atlikts. Piemēram, 2019.gadā ēkas apsaimniekošanas biedrība informēja, ka 2019.gada februārī tika saņemts Rīgas pilsētas būvvaldes saskaņojums būvprojektam ēkas fasādes atjaunošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai.

Biedrība plānoja Būves renovācijai nepieciešamo dokumentāciju iesniegt finanšu institūcijā "Altum".

Savukārt šī gada aprīlī biedrība informēja, ka 2021.gada maijā no būves fasādes tiks noņemti aizsargtīkli, kā arī veikta apmetuma, kas zaudējis savu noturību, demontāža. Vienlaikus atkārtoti iesniegta precizēta dokumentācija finanšu institūcijai "Altum".

Rīgas domes Īpašuma departamenta darbinieki jūnija sākumā atkārtoti apsekoja ēku un konstatēja, ka ēkai nav atjaunotas ārējās konstrukcijas, kas ir nosegtas ar aizsargtīkliem. Tāpat ar aizsargtīkliem nosegtas ēkas fasādes atsevišķas daļas, kā arī ēkai ir pieļauta apdares materiālu plaisāšana un nodrupšana, un krāsojuma nolupšana, un nav veikta apdares un krāsojuma atjaunošana.

Līdz ar to Vidi degradējošu būvju komisija klasificēja ēku kā vidi degradējošu un nolēma piemērot tai paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi.

Kā skaidroja Īpašuma departamentā, ēkām un zemei ir noteikta nodokļa likme 1,5% apmērā. Taču, ja ēka tiek klasificēta kā vidi degradējoša, tad tai piemēro 3% likmi, to rēķinot no īpašuma augstākās vērtības ēkai vai zemei.

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu